Lékaři bez hranic

 
AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Čečensko: ačkoli konflikt odeznívá, potřeba humanitární pomoci přetrvává

Jsou to už téměř čtyři roky od doby, co se v severokavkazském Čečensku utišily hlavní boje mezi ruskou vládou a povstalci. Desetitisíce lidí, kteří uprchli do sousedního Ingušska a Dagestánu, se vrátily zpět, rekonstrukce čečenského hlavního města Grozného, jež bylo před méně než deseti lety svědkem těžkého bombardování, dále pokračovala, otevřelo se i republikové letiště, ale kavkazský region stále zůstává velmi nestabilní... (pokračování)

Články

Tři čečenské dny

Neurochirurgická operace v 9. nemocnici v Grozném. Vedoucí chirurg je Dr. Movsar Idalov, jeden z koordinátorů Lékařů bez hranic v Čečensku. - Autor:Misha Galustov

30.08.2008 I když spolupracovnice Lékařů bez hranic, psychologická poradkyně A. H. není naším srpnovým prostředníkem, nabízíme vám část jejího deníku. Udělejte si lepší představu o tom, jak se léčí za zvuků samopalu, jak se žije s minimem peněz, a také o tom, že ne všichni pacienti přijímají péči s pokorou.

Plné znění

Historie Čečenska

Po uzavření dohody o návratu čečenských uprchlíků zpátky do vlasti byl jejich osud nejistý. Nejzávažnější příčinou útěku bylo extremní násilí v Čečensku. V bezpečí nejsou obyvatelé Čečenska bohužel ani dnes. - Autor:Gazelle  Gaignaire

28.08.2008 Čečna, autonomní republika Ruské federace, jež se rozkládá na severním Kavkaze, na sebe nejvíce upozorňuje od počátku devadesátých let sérií válek s Ruskem. Moderní dějiny tohoto území tak zcela zastínily nepochybně zajímavou historii století předchozích, která v mnohém předznamenala události současnosti.

Plné znění

Čečensko - země teroristů

Grozné. Ruiny budov stále připomínají nedávné válečné konflikty. - Autor: Lékaři bez hranic

27.08.2008 Alžírsko, Súdán, Palestina a Izrael - to jsou jen některé země, které najde internetový vyhledávač, když zadáte heslo terorismus. Ve výčtu se ale objevuje i Čečensko. Proč ho vnímáme jako zemi teroristů se ze svého pohledu pokusí objasnit Jana Hradílková.

 
J. Hradílková o čečenském terorismu
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Plné znění

Archiv

Klikaté cesty bílých šamanů

Leonardo - Autor:Marek Václavík

Nabízíme vám obrazový a zvukový záznam diskuse, která proběhla v Městské knihovně v Praze.


Obrazem

Častý cíl čečenských uprchlíků - Ingušsko

Tábor Bart, Ingušsko, květen 2002. - Autor:Gazelle  Gaignaire

Lékaři bez hranic mají své mise také v Ingušsku, kam se soustředí řada čečenských uprchlíků. Stanové tábory, jídlo, voda, základní zdravotní péče, psychologická pomoc - to jsou hlavní úkoly.

Plné znění

Tuberkulóza a život bez domova

Domov, klinika, lékařská péče. To jsou slova, která vnímají obyvatelé celého světa různě. Podle vlastních zkušeností. Podívejte se, jaká je zkušenost Čečenců.

Plné znění

Lékařská péče v Čečensku - infekce i válečná zranění

Čečensko, Groznyj, oddělení pro popáleninová zranění, které podporují Lékaři bez hranic. - Autor:Denis Lemasson

V poválečných podmínkách uvítají Čečenci každou pomoc. Ta zdravotní je velmi významná. Ať už jde o léčení běžných dětských infekcí nebo chirurgické zákroky při válečných zraněních. Velkým problémem je také tuberkulóza.

Plné znění

Válkami zruinované Čečensko

Místní spolupracovník Lékařů bez hranic stojí u kdysi obývaného domu - Autor:Denis Lemasson

Dva ničivé válečné konflikty, statisíce uprchlíků, dosavadní tíživá situace. To je současné Čečensko. Lidé, kteří se chtěli vrátit do svých domovů a žít dál svým životem, nacházejí často jen ruiny domů. Žádná pomoc se nenabízí.

Plné znění

Český rozhlas Leonardo
Lékaři bez hranic

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2018 Český rozhlas