Lékaři bez hranic

 
AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Jak se žije v Čečensku?

Jana Jirátová  12.08.2008
Po uzavření dohody o návratu čečenských uprchlíků zpátky do vlasti byl jejich osud nejistý. Nejzávažnější příčinou útěku bylo extremní násilí v Čečensku. V bezpečí nejsou obyvatelé Čečenska bohužel ani dnes. - Autor:Gazelle  Gaignaire
Po uzavření dohody o návratu čečenských uprchlíků zpátky do vlasti byl jejich osud nejistý. Nejzávažnější příčinou útěku bylo extremní násilí v Čečensku. V bezpečí nejsou obyvatelé Čečenska bohužel ani dnes.
Autor:   Gazelle Gaignaire  

"Běžný život v Čečensku probíhá stejně jako u nás, akorát má jiný rámec..." popisuje chod společnosti v Čečensku Jana Hradílková ze sdružení Berkat. Co ale pod tímto označením představit? 

 
Běžný život v Čečensku (Jana Hradílková)
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Čečensko je zemí, kde jen těžko najdete nějakou jistotu a pocit bezpečí. Zemí, kde vládne korupce a boj o ropu. Zemí bez perspektivy. Tak by se dal v krátkosti nastínit současný stav této kavkazské republiky.

Běžný život v Čečensku se podle výpovědí mnoha místních točí kolem dvou hlavních starostí - potřeby sehnat práci a ochránit rodinu. Těch vyvolených, kterým se ale povede skloubit oboje, není mnoho, neboť nezaměstnanost je největším problémem současné Čečny. Málo povzbudivá je i absence důvěry v zítřek. Strach a stres, který v zemi vznikl v důsledku dlouholetých válek o nezávislost na Rusku, ještě dlouho budou v každodenní Čečně doma.

Problémem společnosti je také neuvěřitelná úmrtnost obyvatel. Čečensko má jednu z nejmladších populací v Ruské federaci, jejíž průměrný věk nedosahuje ani 23 let. A to je věc, se kterou se také neumí tamní zdravotnictví vypořádat.

 
Průměrný věk a úmrtnost v Čečesnku (Jana Hradílková)
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Původně klanová společnost s nepsanými zákony a krevní mstou se dnes pokouší navázat na evropský model řízení společnosti. Bohužel zatím s nevalnými výsledky. Současný prezident Ramzan Kadyrov sice zosobňuje jakousi rehabilitaci Čečenců, ale dopady na běžný život lidí to prozatím moc nemá. Sice je současná vláda obyvateli země uznávána, v ulicích vládne anarchie.

 
Fungování státu - nepsané zákony a krevní mstu střídá vláda pevné ruky
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Lékaři bez hranic
v rubrice: Čečensko

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2018 Český rozhlas