Lékaři bez hranic

 
AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Češi a jejich pomocná ruka lidem v Čečně

Jana Jirátová  21.08.2008
Čečenské děti trpí podobnými nemocemi jako děti české. Navíc ale čelí válečným traumatům a zraněním. - Autor:Misha Galustov
Čečenské děti trpí podobnými nemocemi jako děti české. Navíc ale čelí válečným traumatům a zraněním.
Autor:   Misha Galustov  

"Míra křivdy a lidských obětí v Čečensku je ohromná, a strach a stres ještě dlouho budou v každodenní Čečně doma. Často je velmi těžké zjistit, co lidé tam potřebují vlastně nejvíc a kde tedy nastartovat jejich vlastní aktivitu. Jsou izolovaní ve své vlastní tragedii a jejích důsledcích." Takto popisují situaci v Čečensku na svých stránkách členová občanského sdružení Berkat. To vzniklo v roce 2001 za účelem pomoci obyvatelům v místech zničených válkou a humanitárními katastrofami. Dodnes má na svém kontě několik úspěšných projektů. 

 
Osudy čečenských dětí a projekty Berkatu v Čečensku (Jana Hradílková, s ukázkami z dokumentu D. Čálka)
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

"Hlavní strategií Berkatu ve všech realizovaných projektech je zprostředkovat co nejvíce přímých informací o životě lidí v Čečensku a vytvořit individuální přátelské vazby", vysvětluje mi Jana Hradílková, jedna ze zakládajících členů sdružení. Proto se společně s novinářkou Petrou Procházkovou spojila s ženami z čečenských uprchlických táborů, které zjistily, že když se soustředí na pomoc druhému, odpočinou si od vlastních problémů. "Jedna z našich nejstarších kolegyň z Čečenska vyslovila svými slovy princip toho, co prosazujeme. Říkala, že ji nepomáhají tolik ty peníze, co ji poskytujeme, ale ten pocit, že ona sama může něco dělat, někomu pomáhat a tím zapomenout na své vlastní trápení", vysvětluje mi Jana Hradílková.

V průběhu natáčení o situaci Čečenců jsem si nemohla odpustit otázku, proč vlastně podle ní mají Češi takovou tendenci Čečně pomáhat? Že by solidarita a pochopení? Podle všeho se zdá, že je to dané tím, jaké vzpomínky nás provází, jakou historii jsme si odžili. Díky tomu se dokážeme lépe vcítit do situace Čečenců a máme tak potřebu pomáhat.

 
Proč Češi pomáhají v Čečensku? (Jana Hradílková)
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

O situaci v Čečensku, o příběhu dětí ze skupiny Maršo a také o aktivitách Berkatu v Čečensku natočil David Čálek dokument Berkat a Maršo - Štestí a Svoboda, který můžete shlédnout v archivu České televize.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Lékaři bez hranic
v rubrice: Čečensko

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2018 Český rozhlas