Lékaři bez hranic

 
AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Nargis zviditelnil barmskou krizi

 Burma Center Prague, Radka Matějíčková  20.05.2008
Život v Barmě - Autor: Burma Center Prague
Život v Barmě
Autor:    Burma Center Prague  

Děsivý rozsah katastrofy po úderu cyklónu Nargis je důsledkem špatného řízení barmského státu. 

 
O cyklonu Nagris hovoří E. Bucharová a M. Novák
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Na začátku května 2008 zasáhl Barmu (několik oblastí v zemi, včetně největšího barmského města Rangúnu a barmského pobřeží) cyklon Nargis. Zanechal po sobě desítky tisíc mrtvých. Jak si s touto přírodní katastrofou poradila země, kde přes 40 let vládne vojenská junta? Pomohly humanitární organizace a ostatní státy světa?

Finanční prostředky a humanitární pomoc, které velmi pružně svolili vyčlenit ostatní státy světa, byly díky špatnému řízení státu využívány velmi neefektivně - pokud ovšem byla humanitární zahraniční pomoc do země vůbec vpuštěna. K více než 2 milionům postižených se prostředky pomoci nedostaly.

Dopad neštěstí typu tohoto cyklonu lze minimalizovat pouze v zemi s fungující státní správou. Barmská vláda však vkládá zhruba polovinu rozpočtových prostředků do armády, zatímco do zdravotnictví plynou pouhá 3 %. V demokratickém státě navíc mohou média podávat zprávy o problémech ještě dříve než přerostou v kalamity. Pouze v diktátorském režimu typu barmského se může stát, že opakovaná varování NASA o blížící se bouři byla ignorována, takže v okamžiku, kdy cyklon udeřil, se mnoho lidí nacházelo na ostrovech či dokonce na lodích. Svobodné sdělovací prostředky je byly bývaly mohly varovat.

Řada zainteresovaných mezinárodních subjektů již celá léta upozorňuje, že Barma směřuje k humanitární krizi. Ať už by taková krize nastala postupně a plíživě, nebo by byla vyvolána nějakou katastrofickou událostí, reálně hrozí.

Václav Havel a arcibiskup Desmond Tutu v roce 2005 ve své zprávě "Hrozba míru?" poukazovali na skutečnost, že humanitární krize v Barmě je vzhledem k nekvalitnímu řízení země ze strany vojenské junty nevyhnutelná. Ve zprávě apelují na Radu bezpečnosti OSN, aby zasáhla. Čína a Rusko však bohužel pomoc Barmě při hlasování vetovaly.

Je možné, že skutečná přírodní katastrofa v podobě cyklonu Nargis přiměje vojenskou juntu k přehodnocení řízení Barmy a k jinému vztahu k mezinárodním diskusím? Musí mít změna vládnoucího barmského režimu desítky tisíc obětí?

Obecně prospěšná společnost Barmské centrum Praha byla založena barmskou komunitou v České republice spolu s českými a mezinárodními podporovateli Barmy. Barmské centrum Praha nemá vazby na žádnou politickou stranu. Jejich činnost je v souladu s Všeobecnou deklarací lidských práv vyhlášenou OSN a Mileniovými rozvojovými cíly OSN.

Mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic se nepodílela na přípravě tohoto materiálu.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Lékaři bez hranic
v rubrice: Myanmar

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2018 Český rozhlas