Lékaři bez hranic

 
AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Podvýživa: pro omezení dětské podvýživy je nezbytné mnohem širší používání tzv. terapeutických potravin

Akutní podvýživa v časném dětství je běžná v rozsáhlých oblastech severovýchodní Afriky (v tzv. africkém rohu), Sahelu a jižní Asie. Každý rok podvýživa souvisí s úmrtím pěti milionů dětí mladších pěti let... (pokračování)

Články

Existuje "lék" na podvýživu?

Niger, 2007 - skupina matek dává podvyživeným dětem terapeutickou stravu. - Autor:Anne Yzebe

30.09.2008 V průběhu sbírání informací o podvýživě, které jsme se věnovali po celé září, samozřejmě vyvstala i otázka, jak řešit podvýživu, která nejvíce tíží "slabé" rozvojové země. Najít odpověď není vůbec jednoduché. V následujícím příspěvku si můžete vyslechnout názor prof. Zdeňka Zadáka.

 
Jak řešit podvýživu? (prof. Z. Zadák)
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Plné znění

Co je třeba udělat?

Keňa - 2006. Po dvou měsících monitorování provedli v březnu 2006 Lékaři bez hranic nutriční průzkum, který ukázal, že míra rozšíření akutní podvýživy dosáhla 29,8 %, v případě těžké formy akutní podvýživy 2,3 %. - Autor:Sophia Ioannou

29.09.2008 Podvýživa je globální problém, který nemá jednoduché řešení. Je potřeba vytvořit politicko-ekonomické plány, které by odrážely skutečné potřeby podvyživených. Ze jsou základní kroky, které by podle Lékařů bez hranic pomohly situaci řešit.

Plné znění

Svědectví z Etiopie

Studna - Autor:Khalil Baalbaki

25.09.2008 Lydie Charouzová je 29 letá zdravotní sestra, která v současné chvíli pobývá na první misi Lékařů bez hranic, v terapeutickém centru na léčbu podvýživy v Etiopii, v Shashemene. Její zkušenosti jsou prozatím velmi kusé, neboť na místě působí teprve několik týdnů, přesto se snaží na situaci nahlížet s otevřenýma očima a podávat svědectví.

Plné znění

Podvýživa ve vyspělých zemích

I ve vyspělých zemích se můžete setkat s podvýživou. Nejohroženější jsou starší lidé a pacienti trpící poruchami příjmu potravy - Autor: Stockbyte

23.09.2008 Podvýživa sužuje hlavně rozvojové země, velkým problémem zemí vyspělých je zase obezita. Přesto i tady najdete podvýživu jako takovou. V jaké formě? To nám prozradí doktorka Tamara Hrachovinová a prof. Michal Anděl v příspěvku Jany Jirátové.

 
Podvýživa v ČR (prof. M. Anděl, PhDr. T.Hrachovinova, CSc.)
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Plné znění

Archiv

Klikaté cesty bílých šamanů

Leonardo - Autor:Marek Václavík

Nabízíme vám obrazový a zvukový záznam diskuse, která proběhla v Městské knihovně v Praze.


Obrazem

Lékaři bez hranic se starají o podvyživené děti

Niger, 2007 - skupina matek dává podvyživeným dětem terapeutickou stravu. - Autor:Anne Yzebe

Místní obyvatelé vítají programy Lékařů bez hranic, ve kterých jsou podávány terapeutické potraviny. Efekt léčby je velmi rychle vidět, a tak jsou ve střediscích Lékařů bez hranic často vidět zástupy matek s jejich podvyživenými dětmi.

Plné znění

Podvýživa obrazem - Niger

Niger, Guidan Roumji - 2007. - Běžný pohled - matky se se svými dětmi každé ráno shromažďují před distribučním stanovištěm doplňkové terapeutické stravy. - Autor:Michael Goldfarb

V roce 2007 se Lékaři bez hranic rozhodli podávat ohroženým nigerským dětem nutriční doplňky, aby předešli rozvoji vážné podvýživy. Od května rozdávají každý měsíc čtyři baleni produktu Plumpy´Doz, připraveného k okamžitému použití.

Plné znění

VIDEO: Podvýživa v Somálsku

Dítě trpící podvýživou je léčeno na pediatrickém oddělení zdravotnického střediska Lékařů bez hranic v Hudduru. Podvýživa je endemická na mnoha místech v Somálsku. - Autor:Henrik Glette

Podvýživa v Somálsku neznamená "hubené děti", mnohdy jde skutečně o život. Nedostatek potravy ochromuje organismus natolik, že není schopen bránit se atakům nejrůznějších chorob a v některých případech končí smrtí. Podívejte se na video o tom, s čím se při své práci v Somálsku potýkají Lékaři bez hranic.

Plné znění

Hladovění, podvýživa, smrt...

Keňa - 2006. - Kolem 70% obyvatel v této části Keni jsou pastevci. Při hledání pastvy pro dobytek projdou každý týden stovky kilometrů, někdy i přes hranici se Somálskem. V současnosti je téměř polovina dětí mladších 5 let podvyživená nebo v ohrožení. - Autor:Sophia Ioannou

Vážná akutní podvýživa je stav, při němž je poměr mezi vahou a výškou dítěte nižší než 70 %. Při přístupu ke správným prostředkům lze tento stav dítěte změnit k nepoznání (viz příběh Šeleme). Ony správné prostředky ale často chybí. Přečtěte si příklad z Keni a prohlédněte další fotogalerii.

Plné znění

Lékaři bez hranic a jejich programy na podvýživu

Nigérie, stát Borno, terapeutické centrum Lékařů bez hranic na léčbu podvýživy v nemocnici v Biu - 2005. - MUDr. Eva Rempis vyšetřuje težce podvyživeného chlapce, který musí být vyživovaný sondou zavedenou do žaludku. - Autor:Ton  Koene

Ročně ve světě umírá asi 9,7 milionu dětí mladších 5 let - podvýživa přispívá k úmrtí poloviny z nich. Lékaři vez hranic se ve svých humanitárních programech zaměřují právě také na léčení podvýživy. Postižených zemí je ve světě řada.

Plné znění

Český rozhlas Leonardo
Lékaři bez hranic

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2018 Český rozhlas