Lékaři bez hranic

 
AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

10 zapomenutých krizí světa

Radka Matějíčková  

Český rozhlas Leonardo připravil dlouhodobý projekt, který se věnuje 10 nejzávažnějším humanitárním krizím světa. 

Středoafrická republika, Srí Lanka, podvýživa, TBC - to jsou jen některé oblasti a problémy světa, které se netěší dostatečné pozornosti a s ní související humanitární pomoci. Mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (Medecins sans frontieres) vytvořila v roce 2008 už po desáté seznam humanitárních krizí, na které bychom neměli zapomínat.

Na těchto stránkách se Český rozhlas Leonardo bude každý měsíc jednomu problému intenzivně věnovat. Díky Lékařům bez hranic se pokusíme mít v každé postižené oblasti jednoho lékaře-prostředníka, který bude pravidelně podávat svědectví o autentické situaci například v Kongu, Kolumbii nebo v Barmě.

Lékaři bez hranic a ČRo Leonardo podávají svědectví

Na seznamu humanitárních krizí jsou často oblasti, kde jsou bezprostředně ohrožovány životy lidí - místních i těch, kteří se rozhodli pomáhat. Pokud to bude bezpečné pro lékaře-prostředníka a budou příznivé i technické možnosti, můžete se těšit na deníkové záznamy každý měsíc z jiného kouta naší planety. Pokud to bude možné, zajistíme pro vás i několik telefonátů a na všechny humanitární krize ze seznamu se budeme dívat v co nejširším kontextu. Prostřednictvím fotogalerií si můžete udělat představu o tom, v jakých podmínkách Lékaři bez hranic pracují. Řekněte sami, víte, jak vypadá běžná nemocnice například v Kolumbii?

Deseti zapomenutými problémy světa se na Českém rozhlase Leonardo budeme zabývat opravdu zeširoka. V magazínu Sedmý světadíl vám představíme kulturní a politickou situaci konkrétních oblastí, abyste měli lepší představu o tom, proč k tak závažným problémům dochází. Magazín Natura přiblíží faunu a floru Etiopie, Zimbabwe a Somálska. Připravovat budeme i diskusní pořady Třetí dimenze, které budou s projektem nějakým způsobem souviset. Tématu humanitární pomoc bude věnována i veřejná diskuse v Městské knihovně v Praze ve středu 20. února.


 

Klikaté cesty bílých šamanů

Leonardo - Autor:Marek Václavík

Nabízíme vám obrazový a zvukový záznam diskuse, která proběhla v Městské knihovně v Praze.


Třetí dimenze o projektu Deset zapomenutých krizí světa

Nabízíme vám obrazový a zvukový záznam diskusního pořadu Třetí dimenze, který vysílal Český rozhlas Leonardo v lednu tohoto roku. Hosty ve studiu byly Lucia Ďuricová z české kanceláře Lékařů bez hranic a Terezie Hurychová, zdravotní sestra se zkušenostmi z mnoha mezinárodních misí.


Humanita nezná hranic

Poslechněte si také další pořady věnované humanitární pomoci:

Třetí dimenze: Humanita nezná hranic

Vstupte! S MUDr. Zdeňkem Rossmannem

Třetí dimenze: Každodenní život v Kosovu


Právo na léčbu

Výstava o životě s nemocí AIDS už sice skončila, ale na webu Českého rozhlasu Leonardo si stále můžete prohlédnout unikátní fotografie a poslechnout rozhovor s Oliverem Šafránkem a Dorou Tomíčkovou. Formou audio slideshow vám přiblíží, jak to chodí v postižených zemích.


Český rozhlas Leonardo
Lékaři bez hranic

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas