Lékaři bez hranic

 
AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Somálsko: váleční uprchlíci čelí humanitární krizi

Přestože se násilí v Somálsku v loňském roce vystupňovalo, bylo nejhorší za posledních 15 let a vedlo tak k jedné z nejvážnějších a nejakutnějších krizí ve světě, pozornost upřená k této krizi slábla... (pokračování)

Články

Vývoj Somálska v následujících letech

V srpnu 2007 byl zahájen nutriční program v Bossasu v táboře pro asi 15 000 vnitřně vysídlených a uprchlíků z Etiopie, kteří se tu shromažďují předtím, než se pokusí překročit Adenský záliv. Od srpna bylo do nutričního programu přijato 1196 dětí. - Autor:Albert Vińas

31.07.2008 Jak už jste se dozvěděli v předchozích článcích, Somálsko se neustále potýká s vnitřní nestabilitou a konflikty. Kvůli tomu je již mnoho let závislé na humanitární pomoci zvenčí. Evropská unie, Spojené státy a jiné země tak mají nemalý vliv na chodu Somálska. Shrňme si teď ale základní situaci v Somálsku a její možný vývoj v následujících letech.

Plné znění

Sucho a podvýživa, úhlavní nepřátelé Somálců

Vodní jímka v Hudduru. Voda je těžce znečištěná zvířaty i praním prádla. Přesto si ve vodě hrají děti a okolní vesnice odtud berou pitnou vodu. - Autor:Espen  Rasmussen

29.07.2008 V důsledku sucha a následné neúrody hrozí v Somálsku humanitární katastrofa nebývalých rozměrů. Již dnes je zhruba 2,6 milionu Somálců neschopno uživit se samostatně a tudíž odkázáno výhradně na humanitární pomoc. Toto číslo by se však podle Marka Bowdena, hlavního koordinátora humanitární pomoci v Somálsku, mohlo do konce roku zvýšit na téměř 3,5 milionu. Uvedl server Allafrica.

 
Problém s nedostatek pitné vody v Somálsku (Waltraud Wernhart, Lucia Ďuricová)
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Plné znění

Historie jedné z nejméně rozvinutých zemí

Somálsko - území

28.07.2008 Východoafrický stát ležící u Indického oceánu je jednou z nejméně rozvinutých zemí světa. Jaká historie předcházela tomuto smutnému statutu? Jaké historické události se udály na území dnešního Somálska?

Plné znění

Nerostné bohatství chudé země

Na trhu v Hudduru. - Autor:Henrik Glette

24.07.2008 Byť se to na první pohled zdá nepravděpodobné, chudé Somálsko skrývá i velká bohatství - v několika oblastech má totiž velké zásoby ropy a zemního plynu. A to je jeden z podstatných důvodů, proč je Somálsko lukrativní oblastí pro celosvětové společenství. O dalších nerostných surovinách Somálska, o obchodním potenciálu, ale například i o pirátství v této zemi si povídala Jana Jirátová s Ing. Ivanem Svobodou z Česko-somálské obchodní komory.

 
Nerostné bohatství Somálska, import a export (Ing. Ivan Svoboda)
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  


Archiv

Klikaté cesty bílých šamanů

Leonardo - Autor:Marek Václavík

Nabízíme vám obrazový a zvukový záznam diskuse, která proběhla v Městské knihovně v Praze.


Obrazem

Práce Lékařů bez hranic v Somálsku

Výživové centrum pro podvyživené děti v okrese Jowhar - Autor:Albert Vińas

Podívejte se na fotodokumentaci práce Lékařů bez hranic v Somálsku. S čím se každý den setkávají? Jaké pohledy jsou pro ně už běžné?

Plné znění

VIDEO: Podvýživa - velký problém Somálska

Dítě trpící podvýživou je léčeno na pediatrickém oddělení zdravotnického střediska Lékařů bez hranic v Hudduru. Podvýživa je endemická na mnoha místech v Somálsku. - Autor:Henrik Glette

Podvýživa v Somálsku neznamená "hubené děti", mnohdy jde skutečně o život. Nedostatek potravy ochromuje organismus natolik, že není schopen bránit se atakům nejrůznějších chorob a v některých případech končí smrtí. Podívejte se na video o tom, s čím se při své práci v Somálsku potýkají Lékaři bez hranic.

Plné znění

Pitná voda - tekutý poklad Somálska

Do Afgooye uprchlo podle odhadů kolem 50 000 lidí. Většina přežívá v nouzi v pochybných přístřešcích či dokonce pod stromy podél cest. Jejich zdravotní situace se rapidně zhoršuje. Prozatím bylo hlášeno 401 případů, 13 s následkem smrti. - Autor: Lékaři bez hranic

Do oblasti Afgooye v posledních týdnech přicházelo každý den 800 a 1000 nových uprchlíků a očekává se, že jejich počet ještě vzroste, pokud bude násilí v hlavním městě Mogadišu pokračovat. Kvůli všeobecně nebezpečné situaci je ovšem poskytování pomoci extrémně obtížné a i díky tomu pro potřeby místních lidí nedostatečné.

Plné znění

Každé páte somálské dítě se nedožije pěti let

Tansport - Autor:Henrik Glette

Nabízíme vám další fotogalerii, která dokumentuje práci Lékařů bez hranic v Somálsku. Jedním z jejich programů je výživový program pro místní děti, které trpí podvýživou, ale problémů je v Somálsku daleko víc.

Plné znění

Prapodivný stát - Somálsko

Mnoho lidí muselo kvůli nedostatku vody v Somálsku opustit své vesnice. Nyní přežívají v nejprostších podmínkách v místech, kde voda zatím zůstala dostupná. - Autor:Stefan  Pleger

Somálskem zmítá jedna z nejvážnějších politických destabilizací na světě. Země je rozdělena na několik regionů, kde vládnou světově neuznané republiky. Celá země nemá svou jednotně uznanou vládu. Somálcům chybí základní potřeby pro život. Pitná voda, jídlo, přístřeší - banalita? Nikoli, somálská realita.

Plné znění

Český rozhlas Leonardo
Lékaři bez hranic

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2018 Český rozhlas