Lékaři bez hranic

 
AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Vývoj Somálska v následujících letech

V srpnu 2007 byl zahájen nutriční program v Bossasu v táboře pro asi 15 000 vnitřně vysídlených a uprchlíků z Etiopie, kteří se tu shromažďují předtím, než se pokusí překročit Adenský záliv. Od srpna bylo do nutričního programu přijato 1196 dětí. - Autor:Albert Vińas

31.07.2008 Jak už jste se dozvěděli v předchozích článcích, Somálsko se neustále potýká s vnitřní nestabilitou a konflikty. Kvůli tomu je již mnoho let závislé na humanitární pomoci zvenčí. Evropská unie, Spojené státy a jiné země tak mají nemalý vliv na chodu Somálska. Shrňme si teď ale základní situaci v Somálsku a její možný vývoj v následujících letech.

Plné znění

Sucho a podvýživa, úhlavní nepřátelé Somálců

Vodní jímka v Hudduru. Voda je těžce znečištěná zvířaty i praním prádla. Přesto si ve vodě hrají děti a okolní vesnice odtud berou pitnou vodu. - Autor:Espen  Rasmussen

29.07.2008 V důsledku sucha a následné neúrody hrozí v Somálsku humanitární katastrofa nebývalých rozměrů. Již dnes je zhruba 2,6 milionu Somálců neschopno uživit se samostatně a tudíž odkázáno výhradně na humanitární pomoc. Toto číslo by se však podle Marka Bowdena, hlavního koordinátora humanitární pomoci v Somálsku, mohlo do konce roku zvýšit na téměř 3,5 milionu. Uvedl server Allafrica.

 
Problém s nedostatek pitné vody v Somálsku (Waltraud Wernhart, Lucia Ďuricová)
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Plné znění

Historie jedné z nejméně rozvinutých zemí

Somálsko - území

28.07.2008 Východoafrický stát ležící u Indického oceánu je jednou z nejméně rozvinutých zemí světa. Jaká historie předcházela tomuto smutnému statutu? Jaké historické události se udály na území dnešního Somálska?

Plné znění

Nerostné bohatství chudé země

Na trhu v Hudduru. - Autor:Henrik Glette

24.07.2008 Byť se to na první pohled zdá nepravděpodobné, chudé Somálsko skrývá i velká bohatství - v několika oblastech má totiž velké zásoby ropy a zemního plynu. A to je jeden z podstatných důvodů, proč je Somálsko lukrativní oblastí pro celosvětové společenství. O dalších nerostných surovinách Somálska, o obchodním potenciálu, ale například i o pirátství v této zemi si povídala Jana Jirátová s Ing. Ivanem Svobodou z Česko-somálské obchodní komory.

 
Nerostné bohatství Somálska, import a export (Ing. Ivan Svoboda)
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  


Lékaři v okolí Mogadiša

Do Afgooye uprchlo podle odhadů kolem 50 000 lidí. Většina přežívá v nouzi v pochybných přístřešcích či dokonce pod stromy podél cest. Jejich zdravotní situace se rapidně zhoršuje. Prozatím bylo hlášeno 401 případů, 13 s následkem smrti. - Autor: Lékaři bez hranic

22.07.2008 Nedostatek bezpečnosti zastiňuje všechny aktivity Lékařů bez hranic v Somálsku. Na začátku roku 2007 způsobily boje v Mogadišu vysídlení 300 000 lidí. Zatímco o mnohé se postaraly jejich rodiny či přátelé, v některých městech blízko Mogadiša nalezly týmy organizace tisíce lidí žijících pod otevřeným nebem, bez jídla, vody i zdravotní péče.

Plné znění

Přes společnou řeč rozbroje trvají

Lékaři bez hranic poskytují zdravotní péči v Jowharu od listopadu 1992. Dnes mají 6 zdravotnických středisek v zemědělských oblastech Jowharu a Mahaday. Zaměřují se na péči o matku a dítě a na potlačení epidemií. - Autor:Raphaël Sourt

21.07.2008 Jazyk může být jednou z příčin špatné komunikace mezi kmeny, náboženskými nebo vládnoucími skupinami, a tím pádem i zdrojem konfliktů. Přestože je Somálsko jeden z mála států subsaharské Afriky, který je jazykově jednotný, problémy tu přetrvávají. Různé skupinky toužící po moci nemohou najít "společnou řeč". Jak na tuto situaci nahlížejí často negramotní obyvatelé? Uvědomují si dopady dlouhodobého konfliktu? Jaká je úroveň vzdělanosti v zemi? Jakou roli hraje somálština? A jaká je v této africké zemi vůbec kultura?

 
Postoj obyvatel k situaci v Somálsku, gramotnost, jazyk a kultura (prof. Luboš Kropáček)
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Plné znění

Somálsko - stát spíše "de iure" než "de facto"

Země je bez funkční centrální vlády, zdravotní péče a školství už od roku 1991. V oblasti je vysoká úroveň násilí a dochází k pravidelným střetům mezi znesvářenými klany. - Autor:Espen  Rasmussen

17.07.2008 Od roku 1990, kdy padla vláda Siada Barreho, Somálsko sice existuje oficiálně jako stát, jeho fungování tomu ovšem příliš nenasvědčuje. Od té doby nebyla stále ještě pevně ustanovena vláda, zákony ani řízena moc v zemi. Nikomu se nepodařilo obnovit jednotu státu, a tak rozdrobený a nekontrolovatelný stav země trvá až dodnes. V roce 2006 si nejsilnější postavení získalo hnutí Svaz islámských soudů, které začalo významně promlouvat do chodu běžného života lidí.

 
Politická situace a vliv islamistů v Somálsku (prof. Luboš Kropáček, Ing. Ivan Svoboda)
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Plné znění

Somaliland - neuznaný stát ve státě

Edna Adan Ismail - Autor:Liba Taylor

15.07.2008 Somaliland skutečně není Somálsko. Jde o mezinárodně neuznaný stát ve východním africkém rohu, rozlohou je o něco větší než Velká Británie, má 740 km pobřeží s panenskými plážemi a zhruba 3,5 milionů převážně muslimských obyvatel. A taky svoji Matku Terezu, která na své náklady postavila v Somalilandu nemocnici evropského typu a snížila v ní úmrtnost matek při porodu na čtvrtinu národního průměru. Jmenuje se Edna Adan Ismail.

 
Edna Adan Ismail o somalilandském zdravotnictví (Sedmý světadíl, 24.10.2007)
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Plné znění

Místní boje ohrožují humanitární pomoc

Tansport - Autor:Henrik Glette

14.07.2008 Nebezpečí není v somálském Mogadišu nikterak výjimečná situace. Lékaři bez hranic bývají někdy bohužel nuceni pozastavit svou činnost na některých místech kvůli hrozbě násilí či útokům proti svým spolupracovníkům či pacientům.

Plné znění

Somálsko v područí podvýživy, infekcí a tuberkulózy

Bolo Guudud, jednou týdně zde Lékaři bez hranic poskytují zdravotní péči místním obyvatelům. Velkým problémem jsou podvyživené děti, které musejí být transportovány do výživého terapeutické centra v Dinsoru. - Autor:Stefan  Pleger

11.07.2008 Rakouská laboratorní technička Waltrad Wernhart se na konci roku 2007 vypravila s Lékaři bez hranic do Somálska, kde několik měsíců působila v tamní laboratoři. V projektu 10 zapomenutých krizí světa se stala naším prostředníkem na červenec. V rozhovoru ČRo Leonardo prozradila, jaké jsou její zkušenosti se somálskými pacienty, jaký byl jejich přístup k léčbě a jaké jiné choroby než v kontextu Somálska celosvětově proslulá podvýživa nejčastěji sužovaly obyvatele této africké země.

 
Rozhovor o pacientech a chorobách v Somálsku (Waltraud Wernhart)
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Plné znění

    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  2
Další  |  Poslední

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Lékaři bez hranic
v rubrice: Somálsko

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2018 Český rozhlas