Lékaři bez hranic

 
AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Sucho a podvýživa, úhlavní nepřátelé Somálců

Tomáš Cafourek, Jana Jirátová  29.07.2008
Vodní jímka v Hudduru. Voda je těžce znečištěná zvířaty i praním prádla. Přesto si ve vodě hrají děti a okolní vesnice odtud berou pitnou vodu. - Autor:Espen  Rasmussen
Vodní jímka v Hudduru. Voda je těžce znečištěná zvířaty i praním prádla. Přesto si ve vodě hrají děti a okolní vesnice odtud berou pitnou vodu.
Autor:   Espen Rasmussen  

V důsledku sucha a následné neúrody hrozí v Somálsku humanitární katastrofa nebývalých rozměrů. Již dnes je zhruba 2,6 milionu Somálců neschopno uživit se samostatně a tudíž odkázáno výhradně na humanitární pomoc. Toto číslo by se však podle Marka Bowdena, hlavního koordinátora humanitární pomoci v Somálsku, mohlo do konce roku zvýšit na téměř 3,5 milionu. Uvedl server Allafrica. 

 
Problém s nedostatek pitné vody v Somálsku (Waltraud Wernhart, Lucia Ďuricová)
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Podle výpočtů WHO (Světové zdravotnické organizace) umírá denně ve světě jen na nedostatek pitné vody či následkem užívání zdravotně závadné vody 4000 až 6000 lidí, z nichž drtivou většinu tvoří malé děti.

Specifikem potíží v Somálsku není ani tak nedostatek finančních prostředků pro poskytování pomoci, nýbrž potíže při transportu a následné distribuci pomoci těm nejpotřebnějším. Od počátku roku bylo na území Somálska zastřeleno již 19 pracovníků OSN a jiných humanitárních organizací, dalších 13 jich bylo uneseno.

Hlavní dopravní tepnou humanitární pomoci představuje námořní doprava, přes kterou do Somálska směřuje 90 % veškerého zboží.

Kvůli pravidelným pirátským útokům však není možné zajistit bezpečnou přepravu dostatečného množství potravin včas, neboť veškerá plavidla je nutné doplnit ozbrojeným doprovodem.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Lékaři bez hranic
v rubrice: Somálsko

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2018 Český rozhlas