Lékaři bez hranic

 
AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Vývoj Somálska v následujících letech

Jana Jirátová  31.07.2008
V srpnu 2007 byl zahájen nutriční program v Bossasu v táboře pro asi 15 000 vnitřně vysídlených a uprchlíků z Etiopie, kteří se tu shromažďují předtím, než se pokusí překročit Adenský záliv. Od srpna bylo do nutričního programu přijato 1196 dětí. - Autor:Albert Vińas
V srpnu 2007 byl zahájen nutriční program v Bossasu v táboře pro asi 15 000 vnitřně vysídlených a uprchlíků z Etiopie, kteří se tu shromažďují předtím, než se pokusí překročit Adenský záliv. Od srpna bylo do nutričního programu přijato 1196 dětí.
Autor:   Albert Vińas  

Jak už jste se dozvěděli v předchozích článcích, Somálsko se neustále potýká s vnitřní nestabilitou a konflikty. Kvůli tomu je již mnoho let závislé na humanitární pomoci zvenčí. Evropská unie, Spojené státy a jiné země tak mají nemalý vliv na chodu Somálska. Shrňme si teď ale základní situaci v Somálsku a její možný vývoj v následujících letech. 

Na území Somálska existují tři samostatné části - Somaliland, Puntland a zbytek Somálska obsazený z větší části Etiopií. Přestože je Somaliland asi nejfunkčnější částí této africké země, nikdo kromě Etiopie ho oficiálně neuznal. Neoficiálně ho však podporuje řada zemí, včetně Evropská komise. Samotné Somálsko je stále rozdrobeno na desítky bojujících klanů a rodin - bojují o moc, majetek, o peníze. Země není pod kontrolou nikoho a stala se útočištěm islámských fundamentalistů, proti kterým vojensky zasáhla Etiopie podporovaná Spojenými státy.

Otázkou zůstává, jak řešit stávající situaci? Jak pomoci Somálsku stabilizovat svou vládu a sjednotit se. Měli bychom podpořit a uznat Somaliland a posílit tak nejstabilnější část země nebo se naopak snažit potlačit rozvoj samostatných celků? Názory odborníků se liší. Poslechněte si rozhovory na toto téma s afrikanistou prof. Lubošem Kropáčkem z Ústavu Blízkého Východu a Afriky na Univerzitě Karlově a s Ing. Ivanem Svobodou z Česko-somálské obchodní komory.

 
Budoucí vývoj Somálska (prof. Luboš Kropáček)
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  


 
Jak můžeme pomoci Somálsku do budoucna (Ing. Ivan Svoboda)
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Lékaři bez hranic
v rubrice: Somálsko

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2018 Český rozhlas