Lékaři bez hranic

 
AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

FOTO: Srí Lanka očima Radka Novotného

Radka Matějíčková  15.02.2008
Bohaté zdobení je typickým rysem hinduistických průvodů - Autor:Radek  Novotný
Bohaté zdobení je typickým rysem hinduistických průvodů
Autor:   Radek Novotný  

Radek Novotný, který na UK studuje tamilštinu, navštívil Srí Lanku třikrát, a to v letech 2001, 2003 a 2006. Cíle cest byly pokaždé trochu jiné. Podívejte se na jeho fotogalerii

První cesta byla vlastně pouze takový krátký výlet, kterým jsme si zpestřili pobyt v jihoindickém státě Tamilnádu. Jelikož neexistovala a dosud neexistuje mezi Indií a Srí Lankou v důsledku trvajícího konfliktu na ostrově lodní doprava, museli jsme několik desítek kilometrů mezi oběma státy překonat letadlem, což nás vyšlo v přepočtu asi na 6000-7000 Kč.

V roce 2003 jsem letěl již přímo na Srí Lanku. Cílem bylo získat materiál pro diplomovou práci zaměřenou na tamilský nacionalismus, přesněji vznik moderního nacionalismu a utváření tamilských organizací, kterých bylo v osmdesátých letech vedle Tamilských tygrů (LTTE) několik desítek. Zabýval jsem se tedy etnickou skupinou tzv. srílanských Tamilů. Shodou událostí byla v roce 2002 uzavřena mírová dohoda mezi LTTE a srílanskou vládou, což mi umožnilo vydat se na sever přes území pod faktickou kontrolou LTTE, kde již léta funguje v podstatě ilegální tamilský stát s vlastní policií, soudy či daňovým systémem, až na poloostrov Jaffna (Jápané). Tato oblast je pro Tamily vzhledem k historickým a kulturním vazbám zvláště významná. Po vypuknutí dalších nepokojů byla cesta na sever opět uzavřena. Dále jsem navštívil východ ostrova, kde jsou na rozdíl od téměř výlučně tamilského severu zastoupeny etnické skupiny Sinhalců, Tamilů i muslimů.

V roce 2006 jsem se vydal na Srí Lanku za finančního přispění SYLFF (Sasakawa Young Leaders Fellowship Fund) sesbírat matriál pro disertační práci pojednávající především o mládeži tzv. horských Tamilů. Strávil jsem tedy dva týdny v knihovnách a rozličných ústavech v Kolombu a Kandy, načež jsem se vydal, (jako doposud s manželkou, ale tentokrát i s rok a čtvrt starou dcerkou Amálkou) do střední hornaté části ostrova. Zde jsem realizoval terénní výzkum především kolem hlavních středisek oblasti Nuwara Eliya a Hatton. Navštívil jsem několik vesnic na plantážích, čajových továren, ale především vzdělávacích institucí, kde jsem provedl množství dotazníkových šetření a interview.

Radek Novotný připravil pro ČRo Leonardo sérii článků o horských Tamilech. Pokud vás toto téma zaujalo, sledujte publikované články a hledejte heslo "horští Tamilové".


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Lékaři bez hranic
v rubrice: Srí Lanka

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2018 Český rozhlas