Lékaři bez hranic

 
AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Srí Lanka - jeden z mála probádaných tropických koutů světa

Hana Staňková  29.02.2008
Příroda Srí Lanky - Autor:Zuzana Hrdličková
Příroda Srí Lanky
Autor:   Zuzana Hrdličková  

Ačkoli leží ostrov Srí Lanka v tropickém pásmu, je jeho příroda a krajina poměrně dobře zdokumentovaná a známá. Podobně jako Indie i Srí Lanka totiž byla necelých 200 let pod koloniální nadvládou Britů, kteří se o přírodní bohatství země podrobně zajímali. 

 
Příroda Srí Lanky (Ota Šída)
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Srí Lanka neboli Cejlon je ostrov protáhlého, kapkovitého tvaru, který leží na jih od Indického poloostrova. Ostrůvky a atoly v Palkově průlivu nazývané Adamův most naznačují, že ostrov byl původně spojen s indickým subkontinentem. Svou rozlohou 65 610 km2 je Srí Lanka srovnatelná s územím České republiky. Na délku je 450 km dlouhá a v nejširším místě měří 250 km.

Vysoký endemismus

Jižní pobřeží - Autor:Zuzana Hrdličková
Jižní pobřeží
Autor:   Zuzana Hrdličková  

Ačkoli se jedná o rozlohou malé území, jeho biologická hodnota je vysoká. Pro Srí Lanku je totiž typický vysoký endemismus. Ze všech kvetoucích rostlin nikde jinde na světě nenajdete 23 %, a co se týče savců - tak 16 %. Proto byla Srí Lanka označená mezinárodní ekologickou skupinou Conservation International (CI) jako jedno z 25 míst důležitých pro světovou biodiverzitu.

Trošku geologie

Ostrov je původně krystalický horský masiv, který se zejména ve vnitrozemí jižní části zvedá až do výšky 2542 m. n. m. Řeky jsou zde krátké, ale velmi prudké.

Nespravedlivé monzuny

Srí Lanka leží v pásmu mezi 5. a 10. stupněm severní šířky, takže její klima můžeme označit za tropické, přestože mikroklimatické podmínky jsou díky vysoké plasticitě terénu velmi variabilní. Velký vliv na klima ostrova mají monzuny, které na ostrov přináší srážky. Během letního období vanou monzuny od jihozápadu na severovýchod, v zimě je to přesně naopak. Jihozápadní část ostrova proto získává nejvíce srážek v létě a severovýchodní naopak během zimy. Výjimkou je centrální vysočina, kde prší hojně po celý rok. Uvádí se, že množství srážek tam může dosáhnout až 4 m za rok.

 
Ota Šída o slonech indických
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Tropický ostrov s tropickou vegetací

Horský prales - Autor:Zuzana Hrdličková
Horský prales
Autor:   Zuzana Hrdličková  

Na množství srážek a na celkovém klimatu je závislá i místní vegetace. Původně byl ostrov kryt různými typy tropických lesů - od tropických deštných pralesů v nížinách až po sušší poloopadavé lesy, které jsou typické pro severovýchodní oblast ostrova. Ve vyšších polohách jsou nížinné pralesy nahrazeny horskými mlžnými lesy. Stromy tam jsou nižší (dosahují výšek jen mezi 10 a 15 m) a les je strukturně jednodušší, nemá tolik horizontálních vegetačních pater. Na druhou stranu je zde vysoká variabilita epifytických mechů, lišejníků i dalších druhů vyšších rostlin.

 
Zázvor a kurkuma (Ota Šída)
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Ochrana přírody

Hlavním problémem ochrany přírody na Srí Lance je vysoký tlak na ekonomické využívání neobdělávané půdy. Problémem je zejména kácení lesů, ať už kvůli prodeji dřeva nebo pro získávání zemědělské půdy. Představa tropického ostrova porostlého souvislým kobercem deštných lesů už dávno neplatí. Na rozloze o něco menší, než je Česká republika, žije téměř 18,5 milionu lidí, tedy víc než u nás. Krajina je to tedy poměrně hustě osídlená.

 
Ochrana přírody na Srí Lance (Ota Šída)
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Lékaři bez hranic
v rubrice: Srí Lanka

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2018 Český rozhlas