Lékaři bez hranic

 
AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Tuberkulóza: zatímco se šíří vůči lékům rezistentní forma tuberkulózy, nová léčiva na ni nejsou testována

Každý rok zabije tuberkulóza podle odhadů až 2 miliony lidí a u dalších 9 milionů se rozvine. Navzdory rostoucímu počtu obětí se od 60. let 20. století v léčbě neodehrál žádný pokrok... (pokračování)

Články

Podaří se nám TBC vymýtit?

Pacientka v TBC sanatoriu v Gudermesu, Čečensko. Lékaři bez hranic zahájili TBC program v Čečensku v květnu 2004 a nyní podporují implementaci DOTS programu ve 4 TBC nemocnicích v Nadterečnaje, Gudermesu, Karagalinskaje a v Šali. - Autor:Misha Galustov

30.04.2008 Tuberkulóza se stala opět strašákem. V době, kdy takřka všichni považovali TBC za onemocnění minulosti, začala lidstvo ohrožovat její rezistentní forma. Přes kvalitní léčbu a účinné očkování stále umírají miliony lidí. Jaká je budoucnost TBC? Podaří se nám někdy toto onemocnění definitivně vymýtit? Odborníci se shodují: možná ano, ale naše generace se toho jistě nedožijí.

Plné znění

Projekty zaměřené na vyhledávání pacientů s TBC v Čechách

Nejrizikovější skupinou jsou sociálně slabší obyvatelé - Autor:Elena Horálková

29.04.2008 V České republice se podařilo počet případů TBC výrazně snížit díky dlouhodobé preventivní péči lékařů. Přesto existují rizikové skupiny obyvatel, ktrerým je nutné věnovat zvýšenou pozornost. Samo očkování totiž nepředstavuje absolutní ochranu proti této chorobě. Na podrobnosti jsme se zeptali profesora Petra Zatloukala z Kliniky pneumologie a hrudní chirurgie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

 
Vyhledávání TBC pacientů
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  


Chybí lepší prostředky

Léky - Autor: Archiv ČRo

28.04.2008 Moderní medicína nemá v současné době žádné účinné léky na multirezistentní formu TBC. Nejsou výrazné pokroky ve výzkumu, nedostává se financí. Najde se řešení?

Plné znění

Lékaři bez hranic a TBC

Abcházie, Gruzie. Specialista Lékařů bez hranic předepisuje pacientce léky. - Autor:Laurence Binet

26.04.2008 Lékaři bez hranic začali bojovat proti tuberkulóze hned na začátku své činnosti před více než 30 lety a v roce 2006 léčili zhruba 29 000 pacientů ve 40 zemích světa.

Plné znění

Archiv

Klikaté cesty bílých šamanů

Leonardo - Autor:Marek Václavík

Nabízíme vám obrazový a zvukový záznam diskuse, která proběhla v Městské knihovně v Praze.


Obrazem

Tuberkulóza za mřížemi

Tuberkulóza - Autor:Alexandr Glyadyelov

Kyrgyzský vězeňský systém čelí stejnému problému jako ostatní postsovětské státy - vysokému počtu vězňů s TBC. Podívejte se na unikátní fotogalerii dokumentující léčbu těchto pacientů.

Plné znění

Problém TBC ve fotografii

Lesotho, Masemouse. Tento pacient má multirezistentní TBC. Každý den dochází na kliniku pro léky: 12 tablet a jednu injekci. "Zrovna teď se cítím dobře. Jen někdy mám problémy, když mám křeče v ramenou a někdy i v prstech. Ale díky léčbě je mi lépe."

Některými fotografiemi z této galerii se věnujeme problému obtížné léčby TBC. Pacienti užívají po dlouhou dobu až 20 léků.

Plné znění

Etiopie, Gruzie, Čečna...

Galaha, Etiopie. TBC centrum pro nomády z regionu Afar. Lékaři bez hranic poskytují pacientům a jejich příbuzným, kteří je doprovázejí, jídlo a 1 litr mléka denně. - Autor:Stefan  Pleger

...to jsou další oblasti, kde se lidé potýkají s nekontrolovaným výskytem tuberkulózy. Lékaři bez hranic zde mají účinné projekty. Podívejte se na fotogalerii.

Plné znění

Tuberkulóza má své oběti napříč kontinenty

Takeo, Kambodža. Tento 6letý chlapec je HIV pozitivní a právě začal s ARV léčbou. Jeho otec je rovněž HIV pozitivní a v nemocnici se léčí s TBC. Jeho matka a dva sourozenci na HIV/AIDS zemřeli. Chlapec je na oddělení obklopen nemocnými TBC. - Autor:Petrana  Ford

Stará nemoc, nové výzvy: tuberkulóza způsobuje nejvíce úmrtí ze všech infekčních nemocí. Podívejte se na fotogalerii.


Proočkovanost proti tuberkulóze po narození

Injekční stříkačka (ilustr. obr.) - Autor:Fotobanka Stock.xchng

Tuberkulóza je léčena antibiotiky, ovšem ani tato léčiva nejsou schopna usmrtit všechny tuberkulózní bakterie v těle postiženého člověka. Významné je také očkování, ale proočkovanost je nízká.

Plné znění

Výskyt tuberkulózy

Zeměkoule

Každý rok zemřou na tuberkulózu 2 miliony lidí. Přibližně 99 % všech úmrtí připadá na pacienty z rozvojových zemí.

Plné znění

Český rozhlas Leonardo
Lékaři bez hranic

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2018 Český rozhlas