Anonce19. října  2006  

Odhalení získalo "Oscara"

Wild Screen Festival - logo

Wild Screen Festival - logo

"Trochu jiná reality show" Odhalení zvítězila v prestižní soutěži Wildscreen v kategorii ARKive INTERACTIVE AWARDS. Do letošního ročníku soutěže, která je pokládána za obdobu Oscarů pro přírodovědné filmy a projekty, se přihlásilo celkem 412 filmů ze 45 zemí.

ODHALENÍ zvítězili v prestižní soutěži Wildscreen! 

Klání o tyto "Oscary" se přitom účastní světoznámé společnosti jako BBC, National Geographic, Discovery, ORF, NDR, ZDF, ABC, IMAX, Warner Independent Pictures či NHK. 

Martin Smrček s Odhalením v Bristolu - Foto: Khalil Baalbaki

Martin Smrček s Odhalením v BristoluFoto: Khalil Baalbaki

Wildscreen probíhá jednou za dva roky v Bristolu. V kategorii ARKive INTERACTIVE AWARDS, kde byl projekt Odhalení reprezentován stejnojmenným dvoudiskovým DVD, zvítězila v minulém ročníku webová stránka The Life of Mammals, která vznikla v BBC Science & Nature Interactive a na jejíž přípravě se podílel i sir David Attenborough. 

V tomto roce se rozhodlo mezi multimediálním projektem Odhalení Českého rozhlasu, internetovým projektem Springwatch od BBC Science & Nature Interactive, edukačním CD-ROM Big Foot: Reduce, Reuse, Recycle Hamline University z USA a projektem Wildkey z dílny britské Oxford Brookes University. 

"Téměř celosvětovou publicitu Odhalení jsme vnímali především jako ocenění nápadu," říká vedoucí projektu Miroslav Bobek. "Získání obdoby filmového Oscara je však dokladem profesionálního zvládnutí naší trochu jiné reality show. Přitom nejen rozhlasové a internetové, ale i televizní výstupy Odhalení vznikaly výhradně v Českém rozhlase. Je to pro nás samozřejmě velké povzbuzení při přípravě dalších multimediálních projektů." 

Odhalení

Odhalení

Projekt Odhalení měl především vzdělávací cíle, současně však byl inteligentní parodií na vlnu televizních reality show. V pavilónu pražské zoo byly po sedmdesát dnů sledovány gorily, které soutěžily o cenu "ne deset, ne jedenáct, ale rovných 12 melounů". Informace o parodii na reality show obletěla celý svět, televizní záběry převzala i Fox News a další desítky světových televizí, informovaly o ní světové agentury. Televizní magazíny i zpravodajství o životě gorilího samce Richarda, samic Shindy, Kamby, Kijivu a mláděte Moji z pražské zoo vysílal Český rozhlas nejen prostřednictvím svých internetových stránek, ale i v České televizi. "Trochu jiná reality show" skončila 15. ledna 2006 vyhlášením vítěze, v Českém rozhlase jsou však stále připravovány týdenní televizní sestřihy z dění v pražském pavilonu goril. 

Na listopad je připravováno obnovení internetového přímého přenosu z pavilonu goril, velká foto a videosoutěž a další aktivity. Na základě projektu Odhalení vznikly například i "gorilí pohádky", jejichž autory jsou Tereza Šefrnová a Miroslav Bobek. 

DVD Odhalení

DVD Odhalení

2 DVD Odhalení
Ze sedmdesáti dní s gorilami Richardem, Shindou, Kijivu, Mojou a Kambou v pražské zoologické zahradě vzniklo pět hodin videozáznamu. Na prvním disku naleznete všechny magazíny se sestřihem dění v pavilonu, odvysílané Českou televizí. Na druhém kotouči jsou připraveny bonusy - pohádky o mláděti Moje, profily "soutěžících" goril, medailonek vítěze Richarda a třináctiminutový dokument, který odhaluje, jak celý projekt vznikal a probíhal. DVD doprovází šestnáctistránkový booklet s fotografiemi. 

Dvoudiskové vydání je k dostání v reprezentační prodejně Českého rozhlasu na Vinohradské ulici i v běžné obchodní síti. Každý, kdo si DVD nebo další předměty s logem Odhalení koupí, zároveň přispěje na ochranu goril v Africe. 

Pořad: Odhalení  |  Stanice: Odhalení
 
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Co se kost v mládí nenaučí, ke stáru nedožene

Dlouhé sezení ve škole a odpoledne strávená doma s tabletem v ruce jsou zaručeným receptem nejen na...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace