12. prosince  2008  rubrika: Anonce

Prof. Jan Palouš

Prof. RNDr. Jan Palouš, DrSc. na kongresu - Foto: Hynek Bulíř

Prof. RNDr. Jan Palouš, DrSc. na kongresuFoto: Hynek Bulíř

Mezinárodní rok astronomie 2009

Dalším hostem pořadu Vstupte!, který v pátek dopoledne představí poznámky ze svého autorského diáře, je astronom Jan Palouš.
Uslyšíte mj. vyprávění o extrasolárních planetách nebo kulových hvězdokupách. Poslechněte si dnešní Vstupte! 

Jan Palouš absolvoval v roce 1972 Matematicko-fyzikální fakultu UK a ještě ve stejném roce se stal vědeckým pracovníkem Astronomického ústavu AV ČR, kde pracuje dodnes. 

Hvězdokupa Plejády - většina hvězd ve vesmíru vzniká ve skupinách - Foto:  Anglo-Australian Observatory

Hvězdokupa Plejády - většina hvězd ve vesmíru vzniká ve skupináchFoto:  Anglo-Australian Observatory

Je uznávaným odborníkem na tvorbu hvězd a strukturu mezihvězdné hmoty v galaxiích. V roce 2001 byl jmenován profesorem astronomie a astrofyziky UK. V letech 1996 - 2004 byl ředitelem Astronomického ústavu AV ČR. V současné době je vedoucím Oddělení galaxií a planetárních soustav AV ČR. 

Poslechněte si také předcházející autorské Vstupte! prof. Jana Palouše... 


Vstupte! s astronomem prof. Janem Paloušem, astronomická diplomacie...

DOWNLOAD (STÁHNOUT)

 MP3 Zvukový záznam pořadu najdete v našem archivu


V pondělním Vstupte! uslyšíte:
 

Hostem v pondělním Vstupte! bude Alena Šrámková, "první dáma české architektury" na podzim oceněná prezidentem Václavem Klausem Medailí za zásluhy, v letech 1989 - 1992 předsedkyně Obce architektů. 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus