Anonce25. května  2009  

Roj chemických robotů

Vedoucí řešitel projektu Chobotix Doc. František Štěpánek získal jako jediný Čech prestižní grant Evropské výzkumné rady - Foto: Luděk Svoboda, Archiv SSČ AV ČR

Vedoucí řešitel projektu Chobotix Doc. František Štěpánek získal jako jediný Čech prestižní grant Evropské výzkumné radyFoto: Luděk Svoboda, Archiv SSČ AV ČR

Konektivita evropských zemí. Nevýznamný výpadek Googlu. Kogenerace v Malešicích. Chobotix, čili Chemičtí roboti. A Slabikář.

 

Průzkum Connectivity Scorecard (I. Lakaniemi), Futurologické okénko: jeden maličký výpadek... (J. Donát), Kogenerace v Malešicích (A. Bláha), Projekt Chobotix (F. Štěpánek), Četba - J. Mazurek: Slabikář (repr.).

Vložit na svůj web

V aktualitách se podivíme nad poslední úspěchem nanofotoniky: vzniklo médium, na které se vejde 7,2 terabytů dat, tedy 1600 DVD nosičů na jediný optický disk! Pak konstatujeme, že americký navigační systém GPS by v budoucnu mohl mít velké problémy. Uzavřeme zprávou o novém, nadějném typu lithiových akumulátorů.
 

Konektivita jako faktor rozvoje 

Čím více daná země využívá informační a komunikační technologie, tím více prosperuje. Tento fakt vyplývá z průzkumu Connectivity Scorecard a ze Studie vlivu vysokorychlostního připojení, které nechala zpracovat společnost Nokia Siemens Networks. Více informací jsme získali od ředitele pro globální politický dialog a iniciativy zmíněné společnosti. Illka Lakaniemi byl jedním z hostů konference Budoucnost Internetu: Evropa na cestě vpřed. 

 

Průzkum Connectivity Scorecard (I. Lakaniemi)

Vložit na svůj web

Futurologické okénko 

V pravidelné rubrice na téma navážeme. Když se jen malá část světa na několik desítek minut ocitne bez důležitých webových služeb, jako je třeba vyhledávání Googlu, je z toho událost. Ale takovým situacím se částečně dá předcházet. 

 

Futurologické okénko: jeden maličký výpadek... (J. Donát)

Vložit na svůj web

Kogenerace v Malešicích 

Hala turbogenerátoru po realizaci kogenerace a DeNOx - Foto:  Pražské služby

Hala turbogenerátoru po realizaci kogenerace a DeNOxFoto:  Pražské služby

Kogenerace obecně je společná výroba elektřiny a tepla, která zvyšuje účinnosti využití energie paliv. V našem případě bude palivem komunální odpad. Zařízení na energetické využití komunálního odpadu ZEVO Malešice, známé spíš jako Spalovna Malešice, zahájilo stavbu kogenerační jednotky. Z odpadků bude vyrábět elektrickou energii i teplo. Součástí kogenerační jednotky bude také zařízení DeNox, které snižuje emise oxidu dusíku a jiných škodlivin. O fungování kogenerační jednotky jsme hovořili s ředitelem Zevo Malešice Dr. Alešem Bláhou. 

 

Kogenerace v Malešicích (A. Bláha)

Vložit na svůj web

Chobotix, chemický Matrix 

Zvláštní název projektu je inspirován filmem Matrix, český projekt ovšem lidi nezneužívá. Naopak: bude je léčit. Chobotix probíhá už pět let na půdě Vysoké školy chemicko-technologické. Jeho cílem je vyvinout takzvané "chemické roboty", uměle vyrobené částice velikosti desítek až stovek mikrometrů se schopností nezávisle se pohybovat v daném prostředí a nosit či absorbovat různé látky. 

Poster projektu Chobotix - Foto:  VŠCHT Praha

Poster projektu ChobotixFoto:  VŠCHT Praha

Možnosti, jak využít chemické roboty, jsou široké. První oblast představuje řízené vylučování léčiv, druhou je řízená absorpce látek, které jsou již rozptýlené v prostředí, třetí oblastí využití je distribuovaná diagnostika - chemické roboty by mohly sbírat data a měřit fyzikální veličiny, které nejsou přesně lokalizovány 

Projekt byl představen v rámci mezinárodní konference Research Connection, která měla zprostředkovat kontakt mezi vědci, průmyslem a politiky. Akce se konala pod patronátem českého předsednictví Evropské unii. 

 

Projekt Chobotix (F. Štěpánek)

Vložit na svůj web

Sci-fi 

V repríze otevřeme Slabikář. Je to učební pomůcka budoucnosti, ovšem pro naši současnost je text Jiřího Mazurka skvělým seznamem popkulturních reálií a odkazů, které letí... Čte Jaroslav Someš. 

 MP3 Zvukový záznam pořadu najdete po premiéře v našem archivu.

Pořad: Nula-jednička  |  Stanice: ČRo Leonardo
Čas vysílání: Pořad jsme vysílali do 28. února 2013.  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Gymnasta a inženýr mezi pavouky

V sypkém saharském písku se pohybuje ladně jako gymnastka, svou noru si však buduje jako zkušený stavitel...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace