20. ledna  2010  rubrika: Anonce

Faraon všech egyptologů

Slavnější po smrti... - Foto:  public domain

Slavnější po smrti...Foto:  public domain

Přestože Tutanchamon patřil k nejméně významným egyptským faraonům, jeho jméno zná doslova celý svět.

Může za to britský archeolog Howard Carter, který v roce 1922 objevil v Údolí králů jeho nevyloupenou hrobku. Uvnitř odpočívala mumie panovníka s kompletní pohřební výbavou. V dnešní repríze Třetí dimenze budeme kauzu Tutanchamon rekapitulovat na základě nejnovějších poznatků egyptologie. 

Kdo vlastně byl Tutanchamon a co víme o jeho životě a panování? Byl skutečně synem kacířského faraona Achnatona? Proč zemřel velmi mladý? Bylo příčinou jeho smrti zranění na lovu, nebo ho zavraždili Amonovi kněží? 

Miroslav Škraňka pozval k tématu egyptoložky Mgr. Janu Mynářovou, Ph.D., a PhDr. Hanu Navrátilovou. 

Třetí dimenze začíná dnes ve 14.00

 MP3 Zvukový záznam pořadu najdete v našem archivu.


Témata Třetí dimenze od 18. ledna do 22. ledna:

Pondělí: protektorát ve válce
Úterý: obloha jako divadlo
Středa: faraon všech egyptologů
Čtvrtek: realita domácího násilí
Pátek: trendy z Vegas 

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Partneři

  • Akademie věd České republiky
  • České vysoké učení technické
  • Národní knihovna České republiky
  • Národní technická knihovna
  • Vesmír
  • Časopis Naše příroda
  • Science Café
  • Otevřená věda II
  • Časopis Life on Campus