"Naše" egyptské mumie
T.G.Masaryk jako mecenáš československé archeologie. Mumie z Náprstkova muzea. Z rozhlasového archivu - MDŽ. Dvory a rezidence IX.
Téma: T.G.Masaryk jako mecenáš československé archeologie. V minulém historickém magazínu jsem si připomněli osobnost prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka jako historika či chcete-li filozofa dějin. Dnes budeme hovořit o další Masarykově velké zálibě, která vychází ze zájmu o historii a sice archeologie. Masaryk se archeologií nezabýval prakticky, ale archeologické výzkumy ho velmi zajímaly a proslul jako mecenáš československé archeologie.
Aktuálně: "Naše" egyptské mumie. Náprstkovo muzeum v Praze má ve svých sbírkách hned několik egyptských mumií, které byly v polovině loňského roku podrobeny výzkumům za pomoci počítačové tomografie. Už za pár dní bude část výsledků těchto výzkumů zveřejněna v rámci výstavy s název královny na Nilu, která bude instalována v Severočeském muzeu v Liberci od 19. března. U stěhovaní exponátů jsme nechyběli s mikrofonem a kamerou, v rozhovoru s egyptologem z Náprstkova muzea dr. Pavlem Onderkou se dozvíte podrobnosti o výzkumech. V článku na našich webových stránkách uvidíte, jak příprava na převoz mumie probíhá.
Z rozhlasového archivu: MDŽ. Mezinárodní den žen oslavil 100 let své existence. Datum 8. března, kdy si jej svět připomíná, se vztahuje k výročí stávky newyorských švadlen v roce 1909. V ukázkách z rozhlasového archivu zavítáme s Petrem Mančalem ovšem do doby, kdy byl Mezinárodní den žen jedním z nejpopulárnějších svátků u nás.
Seriál: Dvory a rezidence ve středověku (IX. díl) - Kariérní postup milců. Připravila Adriana Krobová s historiky PhDr. Danou Dvořáčkovou a PhDr. Janem Zelenkou.
Na slyšenou se v premiéře každý pátek od 9 hodin těší Naďa Reviláková.
Zvukový záznam pořadu najdete po premiéře v našem archivu.
Čas vysílání: pátek 9.00; reprízy: pá 18.00, so 16.00, po 15.00, út 13.00, st 1.00, čt 5.00









