Mrtvice jména zbavená

kmotřička Smrt

kmotřička Smrt

Mozková mrtvice aneb cévní mozková příhoda. Izolační boxy proti nebezpečným infekcím. Co je to onkologický screening?

Dnešní témata mají tak trochu společného jmenovatele - civilizační zdravotní hrozby versus nejnovější lékařské vymoženosti. 

Cévní mozkové příhodě se lidově nejčastěji říká mrtvička. Lékaři ale toto označení nemají příliš rádi - prý se vžilo v dobách, kdy většina postižených zemřela, protože nebyly k dispozici potřebné léky. Dnes by se podobný název už používat neměl, medicína už má totiž k dispozici účinnější a modernější léky, kterými může zachránit dříve ztracené životy. I přesto však je cévní mozková příhoda (iktus) třetí nejzávažnější příčinou úmrtí obyvatel vyspělého světa. Co se v mozku skutečně přihodí a co se dá udělat pro jeho záchranu, dnes uslyšíte od neurologa MUDr. Jana Fiksy. 

Infekční nemoci ohrožují nejen samotné nemocné, ale i jejich okolí; v nemocnicích platí pro infekční oddělení zvláštní režim. Ohrožené jsou zejména děti, protože ještě nemají tak vyvinutý imunitní systém nebo ještě nejsou očkované. Pediatrická klinika Fakultní Thomayerovy nemocnice před nedávnem uvedla do provozu dva takzvané izolační boxy pro děti, které trpí nakažlivými nemocemi a jejich stav vyžaduje podporu nebo náhradu životních funkcí. Doc. Hana Houšťková přiblíží, jak boxy fungují. 

Česká populace patří mezi nejvíce onkologicky zatížené na světě a počty pacientů setrvale narůstají. Ročně je u nás diagonstikováno přes 68 000 onkologických pacientů. Více než 27 000 onkologických pacientů každoročně umírá. V ČR jsou spuštěny tři národní screeningové programy zaměřené na včasný záchyt nádorů prsu, děložního hrdla, tlustého střeva a konečníku. O těchto programech, prevenci obecně a o kvalitě onkologické péče v České republice bude mluvit onkolog doc. Jindřich Fínek. 

Ani dnes nemohou chybět aktuality ze zahraničí. Jen ve stručnosti - neúspěšný trénink mozku počítačovými hrami a vysvětlení, kde se bere morfin v těle savců.
 

 MP3 Zvukový záznam pořadu najdete po premiéře v našem archivu.

Autor:  Martin Srb
Pořad: Ženšen  |  Stanice: ČRo Leonardo
Čas vysílání: úterý 9.00; reprízy: út 18.00, st 15.00, čt 13.00, pá 1.00, ne 10.00, po 5.00  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Jedno očkování proti chřipce na celý život?

Na chřipku každý rok v Česku umřou asi dvě tisícovky lidí, při pravidelných sezónních epidemiích se...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace