Anonce7. června  2010  

„Čekni“ muzea!

Pražská muzejní noc 2010

Pražská muzejní noc 2010

Fourquare a Gowalla na Pražské muzejní noci. Konference Internet a technologie. Google a e-knihy. Industriální propojení. A Nález.

V aktualitách budeme gratulovat Číně k novému superpočítači, který je na špičce aktuálního žebříčku superpočítačů Top 500. Pak si s údivem projdeme futuristické japonské plány na stavbu gigantické měsíční elektrárny. A konečně budeme opět v Japonsku svědky jízdy rekordního elektromobilu

Foursquare, Gowalla a muzejní noc 

S rostoucí popularitou internetových sociálních sítí se zvyšuje počet uživatelů mobilního připojení k internetu a tzv. chytrých telefonů s operačním systémem. Díky tomu se naopak rozvíjí další sociální sítě. Současné chytré telefony jsou často vybaveny přijímačem signálu GPS a kompasem. Do světa tak můžete hlásit nejen svou činnost, ale také aktuální polohu. A právě na tomto principu fungují poměrně mladé služby Foursquare a Gowalla. Účet si v těchto službách můžete vytvořit třeba hned. Nebo se můžete zapojit do „Checkovací muzejní noci“, kterou vám představí Martin Hassman a Eliška Hutníková. 

Foursquare - aplikace pro iPod Touch - Foto: Jiří Suchomel

Foursquare - aplikace pro iPod TouchFoto: Jiří Suchomel

Pražské muzejní noci se budeme věnovat i na našich stránkách na adrese leonardo.rozhlas.cz/muzejninoc. Mimochodem, kdybyste měli někdy cestu do sídla Českého rozhlasu v Praze na Vinohradské třídě, můžete se checknout. Naši budovu zná Foursquare i Gowalla

Internet a technologie podesáté 

Sedmého a osmého června se v Národní technické knihovně v Praze Dejvicích koná už desátý ročník konference Internet a technologie. V magazínu bude o programu konference hovořit Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, správce české národní domény .CZ. 

Google bude prodávat e-knihy 

O elektronických knihách jsme v magazínu mluvili už mockrát. A možná jste si všimli, že různé e-booky už uvidíte nejen na stránkách technických magazínů. Jsou vidět už i v rukou lidí, kteří je používají. A v této době přichází služba Google Editions

Industriální propojení 

Na konci května pořádal Národní památkový ústav a obecně prospěšná společnost Meetfactory přednáškový blok s názvem Industriální propojení. Přednášky proběhly v budově bývalé sklárny, ve které Meetfactory vytváří umělecké centrum. Úvodní příspěvek přinesl pohled na stavebně-historické průzkumy industriální architektury, které se v naší zemi ve větší míře konají teprve posledních několik desetiletí. Proč tyto průzkumy probíhají a jaké zajímavosti přinášejí, o tom bude v magazínu hovořit Jiří Škabrada, profesor Fakulty architektury ČVUT v Praze. 

Četba 


Archeologie je věda nedramatická. Při trpělivé práci na nalezišti může dojít k přelomovým vědeckým objevům, ale málokdy k akčním scénám. Jenže výjimka potvrzuje pravidlo. Povídku Romana Paulíka, která se jmenuje Nález, čte Jaroslav Someš. Zvukově ji zpracoval Josef Kačírek. 

 MP3 Zvukový záznam pořadu najdete po premiéře v našem archivu.

Pořad: Nula-jednička  |  Stanice: ČRo Leonardo
Čas vysílání: Pořad jsme vysílali do 28. února 2013.  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Co se kost v mládí nenaučí, ke stáru nedožene

Dlouhé sezení ve škole a odpoledne strávená doma s tabletem v ruce jsou zaručeným receptem nejen na...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace