28. července  2010  rubrika: Anonce

České výzkumy v Antarktidě

Z poslední české expedice do Antarktidy: ledopád na ostrově Vega - Foto: F. Holub

Z poslední české expedice do Antarktidy: ledopád na ostrově VegaFoto: F. Holub

Co všechno se změnilo od chvíle, kdy na jižním pólu stanul první Čech? Především je jiná sama Antarktida...

Antarktida patří k nejméně probádaným kontinentům planety Země. V poslední době se jí nicméně věnuje zvýšená pozornost nejen z hlediska výzkumného využití, ale také ve vztahu ke globální klimatické změně. K českým výzkumům v oblasti, jejich historii i současnosti, se v repríze vrací dnešní Třetí dimenze

Jak vypadal antarktický výzkum v minulosti? Jsou dnes polárníci pohodlnější? Jak škodí Antarktidě turistický ruch? Je ohrožena potenciální možností těžby nerostných surovin?   

Eva Bobůrková se ptala prvního Čecha, který stanul na jižním pólu, již zesnulého geologa a polárníka doc. Josefa Sekyry a ředitele České geologické služby Mgr. Zdeňka Venery.
  

Třetí dimenze začíná dnes ve 14.00

 MP3 Zvukový záznam pořadu najdete v našem archivu.


Témata Třetí dimenze od 26. července do 30. července: 

Pondělí: cesta k vědě
Úterý: kolaboranti poslední války
Středa: české výzkumy v Antarktidě
Čtvrtek: alternativní škola
Pátek: ČR znovu digitální
 

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Partneři

  • Akademie věd České republiky
  • České vysoké učení technické
  • Národní knihovna České republiky
  • Národní technická knihovna
  • Vesmír
  • Časopis Naše příroda
  • Science Café
  • Otevřená věda II
  • Časopis Life on Campus