Sám sobě psychologem
Rehabilitace po úrazu mozku – je nutná terapie? Vlastnosti a výzkum probiotických potravin. Jak rozumět výtvarnému umění schizofreniků.
Jak se člověk bez zásahu psychoterapeutů dokáže vypořádat s vážným zraněním mozku – to je příběh, který se stal námětem dokumentárního filmu Marwencol a zaujal i redaktorku Janu Šafaříkovou. V jejím příspěvku promluví tvůrci dokumentu Jeff Malmberg a Chris Shellenová, o odborný komentář se postará klinický psycholog doc. Jiří Šípek.
Kdybychom spočítali veškeré živé buňky v lidském organismu, zjistíme, že vlastní lidské buňky jsou v menšině a že desetinásobně převažují nejrůznější mikroorganismy, prospěšné i škodlivé. O zdravých kulturách bakterií se také mluví v některých reklamách na jogurty nebo jiné výrobky z mléka. A právě světem bakterií v tzv. probiotických mléčných výrobcích vás provede primář dětské polikliniky MUDr. Petr Tláskal.
Psychiatrická klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze na Karlově se od pondělí 13. do čtvrtka 18. září otevírá veřejnosti. Projekt nazvaný Paralelní zkušenosti se bude snažit zbořit zeď předsudků o lidech trpících depresemi nebo schizofrenií. Součástí je i výstava obrazů namalovaných lidmi se schizofrenií. Redaktor David Kabele se ptal kurátora výstavy Bruno Solaříka, čím jsou obrazy schizofreniků zajímavé.
I pro dnešní vydání jsou připraveny aktuality ze zahraničí. Dozvíte se něco o výzkumu mezigeneračních vztahů a o možném zmírnění rizik chemoterapie.
Zvukový záznam pořadu najdete po premiéře v našem archivu.
Čas vysílání: úterý 9.00; reprízy: út 18.00, st 15.00, čt 13.00, pá 1.00, ne 10.00, po 5.00









