Domácí test mužské plodnosti

Spermie - Foto:  Angelfire

SpermieFoto:  Angelfire

Vědci z univerzity v Birmighamu vyvinuli jako první na světě domácí test, který zjišťuje mužskou plodnost.

Fertell test může během méně než hodiny dát muži informaci o možném problému s jeho plodností. Výzkumníci testovali více než 3 000 vzorků od 150 mužů, přičemž úspěšnost nového testu byla 95 %. 

Tento test, který je už v současné době v Británii dostupný, výrazně zkrátí dobu čekání na výsledky mužské plodnosti. 

Vedoucí výzkumu profesor Chris Barratt říká, že v tuto chvíli řada lékařů radí párům, kterým se nedaří počít dítě, aby počkali minimálně jeden rok, než vyhledají pomoc odborníků. Neplodnost je totiž v medicíně definovaná jako "neschopnost počít dítě během jednoho roku nechráněného pohlavního styku s normální frekvencí". 

Ale rok je příliš dlouhá doba, protože věk páru je jedním z důležitých aspektů ovlivňujících plodnost páru. Proto rychlé získání informace o plodnosti ženy i muže je při problémech s oplodněním velikou výhodou. 

K provedení nového testu je potřeba vzorek spermatu muže. Do hodiny je zřejmé, jestli má muž dostatek spermií k oplodnění ženského vajíčka. Během testování musí spermie prostoupit bariéru napodobující děložní hrdlo ženy. Nakonec je hodnocen počet spermií, které dosáhly cíle. Pozitivní výsledek testu, tedy takový, který zjistí vysoký počet aktivních spermií ve vzorku, se jednoduše prokáže červenou linkou. 

Neplodnost se zdá být rychle rostoucím problémem na celém světě. Ačkoliv nejsou k dispozici přesná čísla (nechtěná neplodnost se v mezinárodním měřítku systematicky nesleduje), z různých zdrojů, včetně Světové zdravotnické organizace (WHO), zaznívají varovné hlasy. V současnosti se odhaduje, že problémy s plodností nově prožívají asi 2 miliony párů ročně. Podle statistik podstupuje testy plodnosti jeden ze šesti párů. Odborníci také přepokládají, že více než dva miliony mužů na celém světě mají sníženou potenci. 

Podle doktora Allana Paceyho z univerzity v Sheffieldu, který je rovněž tajemníkem Britské společnosti plodnosti, přináší nový test mužské potence veliké výhody. Zjišťuje aktuální stav a aktivitu spermií a navíc ho každý muž podstupuje doma, v klidném a známém prostředí. Je to způsob, jak přimět řadu mužů, kteří z nejrůznějších důvodů odmítají navštívit lékařské zařízení a podstoupit mnohá vyšetření, nechat si otestovat počet a kvalitu jejich spermií. 

Důvodů, proč se problém neplodnosti stále zhoršuje, je podle lékařů několik. V první řadě je ale potřeba upozornit, že někteří odborníci se nedomnívají, že by se výskyt neplodnosti zvyšoval. Podle nich je jen stále více párů, které vyžadují léčbu neplodnosti. To by mohlo souviset s tím, že se úspěšné léčbě neplodnosti věnuje od jisté doby větší pozornost v tisku. 

Dalším uváděným důvodem zvyšující se neplodnosti je způsob života moderní ženy. Není výjimkou, že se žena poprvé stává matkou až po třicátém roce. Antikoncepce dává ženám možnost odložit těhotenství. Snadná dostupnost antikoncepčních prostředků umožňuje oddělení sexuality a reprodukce. Tato skutečnost je důležitou podmínkou společenských změn, kdy děti nejsou pro všechny ženy něco samozřejmého. Nejdříve si vše rozmyslí. Odkladem těhotenství se ale snižuje pravděpodobnost oplodnění. Vědecky bylo dokázáno, že počet "možností za měsíc", jak se tato pravděpodobnost označuje, se s přibývajícím věkem ženy snižuje. V 35 letech je tato šance zhruba poloviční než u třicetileté či mladší ženy. V 38 letech je tato šance až čtvrtinová. 

Třetí skupina odborníků tvrdí, že pokles neplodnosti skutečně existuje, a pomineme-li genetické či vrozené faktory, jsou nejčastější příčinou faktory ekologické. 

Zdroj:
BBC NEWS
Neplodnost.cz 

Pořad: Ženšen  |  Stanice: ČRo Leonardo
Čas vysílání: úterý 9.00; reprízy: út 18.00, st 15.00, čt 13.00, pá 1.00, ne 10.00, po 5.00  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Ani v únoru nezapomínejte na sluneční brýle

Únor bílý, pole sílí…a zrak slábne! Pokud se vydáváte na lyžařský svah bez brýlí s ochranou proti ultrafialovému...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace