Člověk4. srpna  2006 v 13:53  

Dětské roupy a ženská neplodnost

Červi

Červi

Známe ho všichni a nejen z doslechu - jeho jméno je roup dětský (Enterobius vermicularis). Téměř všichni jsme jím byli infikováni. Zejména ti, kdo prošli jeslemi a mateřskou školkou, kde se lehce přenáší mezi dětmi. Ve škole nám roupa připomněla paní učitelka, "nevíš co roupama"! To když jsme neseděli vzorně s rukama za zády. Toto slovní spojení má biologický základ.

Místem, kde se roup dětský nejčastěji objevuje, je poslední část tenkého střeva, slepé střevo a počáteční úsek tlustého střeva. Tam červ i kopuluje a oplodněná samička odsud putuje do rekta a zpravidla v noci vyleze ven a klade vajíčka v okolí análního otvoru. Putování samičky způsobuje dráždění kůže a svědění v oblasti řitního otvoru a nutí dítě k škrabání se v těchto oblastech. Několikahodinové sedění v lavici vytváří vhodné podmínky pro migraci samičky ke kladení vajíček a dítě pak sebou opravdu "šije". Navíc, vylíhlé larvy z nakladených vajíček se vracejí zpět do rekta, což dítě rovněž znepokojuje. Jenomže u děvčat, ale i dospělých žen, samička roupa může "zbloudit" a místo návratu do rekta se vypraví do pochvy, naklade tam vajíčka a putuje dal vzhůru do dělohy až vejcovodu. Ale to je již jiný příběh. 

Stěžoval si mi známý pediatr, že se mu nedaří antibiotiky léčit hnisavé, nekrvavé, výtoky z genitálu u mladých děvčat před menstruací. Absence pohlavního styku u nich vyloučila i sexuálně přenosné infekce, zejména jednobuněčnou bičenku poševní (Trichomonas vaginalis). Po zvážení možných příčin onemocnění jsem mu navrhl vyšetření děvčat na roupy tak, že vzorek k mikroskopickému vyšetření se odebere přímo z pochvy namísto klasického perianálního stěru. Jaké bylo naše překvapení, když jsme nacházeli vajíčka roupů v pochvě u téměř 30 % děvčat s výtokem. Podání antihelmintika vedlo k výborným léčebným úspěchům a rychlému uzdravení. Příčina těžko léčitelných zápalů sliznice pochvy a následného výtoku byla rozpoznána a matky zbaveny strachu o své dcery. 

To případ jedenadvacetileté ženy, dlouhodobě léčené pro neplodnost, byl daleko osudovější a dramatičtější. Opakovaná hospitalizace kvůli čtyř roky trvající neplodnosti byla pro mladou ženu deprimující. Manžel byl sexuologicky i urologicky zdravý. Při poslední hospitalizaci byla ve vejcovodech zjištěna cysta velikosti ženské pěsti, která úplně ucpala vejcovody a bránila spermiím v oplodnění vajíčka. Cysta byla chirurgický odstraněna a histologicky vyšetřena. V sérii řezů cysty jsem nacházel opouzdřená mrtvá těla samiček roupa i samostatná vajíčka. Příčinu neplodnosti jsme u pacientky zjistili, ale mateřství jí zůstalo odepřeno na celý život. Mladá žena si nese svůj kříž dál. 

Červy roupa dětského jsou často přítomni i ve vyoperovaných slepých střevech, čímž se jejich neobvyklá lokalizace v lidském těle ještě rozšiřuje. 

Těchto několik příkladů uvádím jako varování před podceňováním tak "banální infekce", za jakou se nákaza roupem všeobecně považuje. Vysoká prevalence enterobiózy, jak se infekce roupem odborně nazývá, (mezi 20 až 50 procenty) vytváří riziko netypické lokalizace červa i z toho odvozené netypické zdravotní problémy. 

K infekci roupem dochází interhumáním kontaktem, při němž se vajíčko dostává do těla ústy. Nejlepší prevencí je dodržování osobní hygieny a u děvčat denní výměna spodního prádla. Je-li někdo z rodiny roupem infikován, je dobré vyšetřit celou rodinu. 

Autor:  Michal Giboda

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Mars je planetou sopečných obrů

Mars je horským rekordmanem sluneční soustavy. Jeho štítová sopka Olympus Mons je třikrát vyšší než...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace