Neinvazivní diagnostika Downova syndromu

Lékařka se zkumavkou (ilustrační foto) - Foto:  Stockbyte

Lékařka se zkumavkou (ilustrační foto)Foto:  Stockbyte

Stav, kdy ve všech buňkách organismu chybí nebo naopak přebývá nějaký chromosom, označujeme jako aneuploidii. Asi nejznámější aneuploidíí je trisomie 21. chromosomu, který se místo obvyklých dvou kopií v buňkách vyskytuje ve třech kopiích. Následkem je Downův syndrom.

K diagnostice aneuploidií se v současnosti používá amniocentéza, při které se nabodne amniová dutina plodu a odsaje se malé množství plodové vody s obsahem buněk. Buňky plodu se namnoží ve tkáňové kultuře a sledují se na nich možné změny v počtech chromosomů. Amniocentéza je invazivní zákrok, která sebou nese malé riziko pro matku i plod. K nejčastějším komplikacím patří navození potratu nebo nitroděložní infekce. Odborníci proto pracují na vývoji metod, které by umožnili diagnostiku ze vzorku krve, odebraného matce. 

V krevním oběhu matky totiž koluje volná DNA, z níž asi 10 procent pochází z plodu. Odborníci z americké Stanfordovy univerzity nyní vyvinuli metodu, která sekvenací této DNA umožní s vysokou spolehlivostí diagnostikovat aneuploidii plodu. Ve skupině vybraných osmnácti těhotných žen tak dokázali zjistit devět případů Downova syndromu. Kromě toho zaznamenali také dva případy Edwardsova syndromu, který je podmíněn trisomií 18. chromosomu a po Downově syndromu představuje druhou nejčastější chromosomovou odchylku. Zjistili i jeden případ Patauova syndromu, který je způsoben trisomií 13. chromosomu a projevuje se mikrocefalií. Postižené děti obvykle nepřežijí déle než dva měsíce. 

Metodu popisuje článek, který tento týden vychází v Proceedings of the National Academy of Sciences. Jeho autoři se domnívají, že vzhledem ke klesajícím nákladům na sekvenaci se metoda může stát levnou a bezpečnou alternativou amniocentézy. 

Autor:  Martina Otčenášková

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Jedno očkování proti chřipce na celý život?

Na chřipku každý rok v Česku umřou asi dvě tisícovky lidí, při pravidelných sezónních epidemiích se...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace