„Autistická“ střevní bakterie

Tlusté střevo, slepé střevo, apendix - Foto: Fotobanka Profimedia

Tlusté střevo, slepé střevo, apendixFoto: Fotobanka Profimedia

Autistické děti často trpí zažívacími problémy. Mezi střevy autistických dětí a ostatních je přinejmenším jeden zásadní rozdíl.

Autisté se zažívacími problémy často vykazují známky zánětu a dalších abnormalit ve střevním traktu. Na otázku, co zánět vyvolává, a jak to souvisí s problémy, které jsou pro autismus charakteristické, zatím vědci nemají odpověď. Nejnovější studie poukazuje na odlišné složení střevní mikroflóry. 

Vztahy mezi bakteriální komunitou v našich střevech, různými nemocemi, fungováním imunitního systému a celkovým zdravotním stavem člověka představují prudce se rozvíjející oblast výzkumu. Vyloučeno není ani to, že bakterie ze střev ovlivňují náš centrální nervový systém a vedou s ním jakousi formu dialogu prostřednictvím chemických sloučenin, které produkují. Není proto divu, že se vědci z Kolumbijské univerzity zaměřili právě na střevní mikroflóru malých autistů. 

Mozkové struktury, v nichž se projevuje autismus - Foto:  National Institutes of Health,  public domain

Mozkové struktury, v nichž se projevuje autismusFoto:  National Institutes of Health, public domain

Ze studie vzešel jeden významný objev: střeva autistických dětí hostí mikroorganismus, který u jejich normálně se vyvíjejících vrstevníků nenajdeme. Bakterii Sutterella vědci našli v relativně velkém množství ve 12 ze 23 vzorků střevní tkáně dětí postižených autismem, ale u žádného vzorku ze střev zdravých dětí. 

Proč se bakteriím zalíbilo právě ve střevech autistů, není jasné. Nápadné je však zjištění, že se nacházejí pouze u těch autistů, kteří trpí gastrointestinálními problémy. Bakterie Sutterella byly už dříve spojovány s onemocněními zažívacího traktu níže od bránice. Nejsou však příliš dobře prostudovány, takže nikdo nedokáže říci, zda se skutečně jedná o lidského patogena. 

Zažívací potíže autistických dětí mohou být velmi závažné, přispívat k jejich behaviorálním problémům a ztěžovat terapii. Studie, která poukázala na možný vliv bakterií Sutterella, je o to významnější, že její autoři pracovali přímo se vzorky střevní sliznice. Většina dosavadních studií totiž vycházela jen ze vzorků stolice, které nevyžadují biopsii. Bakterie, které jsou v ní zastoupeny, však nemusí nutně reprezentovat ty, které jsou uchyceny na výstelce střev. 

Nyní spolehlivě víme, že ve střevech autistických dětí žije poněkud podezřelá bakterie. Proč tam je a jestli má její přítomnost nějaké následky, snad objasní další výzkum.  

Zdroj: mBio 

Autor:   redakce ČRo Leonardo
Pořad: Ženšen  |  Stanice: ČRo Leonardo
Čas vysílání: úterý 9.00; reprízy: út 18.00, st 15.00, čt 13.00, pá 1.00, ne 10.00, po 5.00  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Chřipka může vyvolat poruchy spánku

Usnout nečekaně za volantem nebo trpět nevyzpytatelnou chronickou ospalostí, to se může stát lidem postiženým...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace