Člověk11. dubna  2013 v 16:00  

Krátké přežití ve vakuu je možné

Ve vzduchoprázdném prostoru musejí astronauti obléci tlakový skafandr - Foto:  NASA

Ve vzduchoprázdném prostoru musejí astronauti obléci tlakový skafandrFoto:  NASA

Otázka, co se stane s lidským tělem náhle vystaveným vzduchoprázdnu či volnému kosmu, dlouho zaměstnávala autory sci-fi. Díky zveřejněné nehodě amerického technika z roku 1965 to již víme poměrně přesně - člověk vydrží vakuum až půl minuty bez větších následků.

Nesmí však zadržovat dech a musí se smířit s několikadenní ztrátou chuti. Některá zvířata byla schopna přežít ve vakuu dvě či tři minuty. První, co se v takovém případě člověku přihodí, je velice rychlá ztráta vědomí, a to během 10 -15 sekund. Cokoliv dalšího proto už nezávisí na něm, ale na tom, zda ho jeho kolegové včas z této nebezpečné situace dostanou a potom rychle ale citlivě obnoví tlak v jeho těle. Ještě před ztrátou vědomí musí postižený velice rychle (asi do 5 -10 sekund) vydechnout veškerý vzduch z plic, jinak mu vnitřní přetlak roztrhá plicní tkáň. Voda v měkkých tkáních těla se začne rychle vypařovat, ba přímo vařit. Zároveň se objevují velké otoky po celém těle, avšak kůže zabrání explozi těla. Dokonce ani oči by neměly být porušeny. Nicméně z těla unikne rychle velké množství plynu a vodní páry, což vede k rychlému ochlazení v ústech a v oblasti dýchacích cest. V cévách se objeví velké bubliny plynů a vodní páry, což zablokuje krevní oběh asi po jedné minutě od vystavení vakuu. V té době již samozřejmě ani v mozku není přítomen skoro žádný kyslík. Nicméně smrt stále ještě není nutná. 

V roce 1965 vystavili pracovníci Brooksovy letecké základny v Texasu několik psů velmi nízkému tlaku. I když byli psi vakuem dočasně paralyzováni a vykazovali různé závažné příznaky, dobu 90 sekund přežili všichni. Během postupného obnovení tlaku se psi pomalu vzpamatovali a po zhruba čtvrthodině už mohli opět vstát a chodit. Dobu 2 minuty ve vakuu a více však už psi často nepřežili. Šimpanzi se ukázali jako odolnější - někteří vydrželi i více než 3 minuty v podmínkách blízkých vakuu. 

Existuje také jeden případ, kdy byl vakuu náhodně vystaven člověk. Šlo o nehodu během práce technika ve vakuové komoře. Došlo k ní v roce 1965 v Johnsonově kosmickém centru v Houstonu. Technikův skafandr se náhle protrhl v místě nohavice. Technik ztratil vědomí asi ve 12. sekundě po dekompresi. Znovu ho nabyl už v 27. sekundě, když se obsluze povedlo zvýšit v komoře tlak na polovinu normálního atmosférického tlaku. Poslední, co si technik uvědomil před ztrátou vědomí, byl fakt, že se mu vlhkost na jazyku vaří. Na čtyři dny ovšem také zcela ztratil chuťový smysl. Jiné následky naštěstí nepociťoval. 

Zdroj: Scientific American 

Autor:  Pavel Vachtl
Pořad: Magazín Leonardo  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:35 a 20:40, repríza neděle 14:33  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Bez sestřičky RNA by DNA byla k ničemu

Jasná právní pravidla stanoví, za jakých okolností můžeme zdědit třeba dům po babičce. Přesná pravidla,...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace