Člověk9. února  2016 v 20:40  

Michelangelo vzdoroval artritidě prací

Michelangelo Buonarotti: Stvoření Adama, detail - Foto: Michelangelo Buonarroti, Wikimedia Commons

Michelangelo Buonarotti: Stvoření Adama, detailFoto: Michelangelo Buonarroti, Wikimedia Commons

Slavný renesanční umělec měl klouby rukou deformované těžkou artritidou. Přesto tesal sochy do vysokého věku. Receptem na chorobu mu byla tvrdá práce.

Italský sochař, malíř a architekt Michelangelo Buonarroti (1475-1564) se dožil bezmála 89 roků. Z jeho básní a dopisů víme, že trpěl celou řadu zdravotních problémů. Dobře známé jsou jeho potíže s páteří i plícemi během malování fresek na stropě Sixtinské kaple ve Vatikánu v letech 1508 až 1512. Mezinárodní tým vedený italským lékařem Davidem Lazzerim z římské kliniky Villa Salaria podrobil detailním analýzám Michelangelovy portréty. Zaujaly je obrazy zachycující slavného umělce ve věku od 60 do 65 let. Klouby Michelangelových rukou na nich podle Lazzeriho a jeho kolegů nesou jasné známky po nezánětlivých degenerativních procesech označovaných jako osteoartritida. Na portrétech mladšího Michelangela nejsou příznaky choroby patrné. 

Jacopino del Conte (1515–1598): Michelangelo Buonarroti - Foto: Wikimedia, public domain

Jacopino del Conte (1515–1598): Michelangelo BuonarrotiFoto: Wikimedia, public domain

Na problémy s klouby prstů na rukou si Michelangelo stěžuje v dochované korespondenci. Například v roce 1552 si v dopise synovci stýská, že mu psaní dělá velké potíže. Později už Michelangelo psát nedokázal. Korespondenci diktoval a dopisy jen podepisoval. Mnozí historici přičítají Michelangelovy problémy s klouby prstů dně a sám umělec uvádí tuto chorobu jako příčinu svých potíží. Lazzeri to však na základě rozboru portrétů vylučuje. Italský lékař zdůrazňuje, že v renesanci se na dnu sváděly mnohé potíže s klouby, které se touto chorobou nemají mnoho společného. Při dně se hromadí v kloubech krystaly kyseliny močové a ty se usazují i pod kůží prstů, kde jsou při troše pozornosti jasně vidět. Tento neklamný symptom dny však na portrétech renesančního velikána vidět není. 

Michelangelo Buonarotti, Pietà Rondanini, 1564 - Foto: licence GNU Free Documentation License

Michelangelo Buonarotti, Pietà Rondanini, 1564Foto: licence GNU Free Documentation License

Záhadou zůstávalo, jak mohl Michelangelo s tak postiženýma rukama stále ještě tesat sochy z tvrdého mramoru. Dobová svědectví uvádějí, že naposledy pracoval v dílně na soše šest dní před svým skonem 18. února roku 1564. I v době, kdy mu činilo velké potíže psaní brkem, vycházela z jeho dílny mistrovská sochařská díla jako na běžícím pásu. Lazzeri je přesvědčen, že tajemství této „odolnosti“ k následkům osteoartritidy spočívá v tvrdohlavosti, s jakou Michelangelo pokračoval v práci navzdory obtížím. Nemocné klouby neustále zaměstnával, trénoval a nedovolil, aby mu choroba zcela ochromila ruce. Výsledky výzkumu Lazzeriho týmu zveřejnil lékařský časopis Journal of the Royal Society of Medicine.  

„Diagnóza osteoartritidy nabízí vysvětlení, proč Michelangelo ztratil ve vyšším věku obratnost prstů, a podtrhuje jeho vítězství nad nemohoucností, když dokázal pracovat až do svých posledních dnů. Ve skutečnosti to byla zřejmě právě intenzivní práce, co dovolilo Michelangelovi používat ruce tak dlouho, jak jen to bylo možné,“ říká Davide Lazzeri. 

Autor:  Jaroslav Petr
Pořad: Magazín Leonardo  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:35 a 20:40, repríza neděle 14:33  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Mars je planetou sopečných obrů

Mars je horským rekordmanem sluneční soustavy. Jeho štítová sopka Olympus Mons je třikrát vyšší než...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace