Člověk12. ledna  2016 v 20:35  

Nevyspání zhoršuje kontrolu emocí

spánek - Foto:  ramicm, CC0 Public domain

spánekFoto:  ramicm, CC0 Public domain

Mozek vyčerpaný nedostatkem spánku neudrží emoce pod kontrolou a je náchylný k úzkostným stavům.

Izraelští neurobiologové pod vedením Talmy Hendlerové z univerzity v Tel Avivu sledovali pomocí funkční magnetické rezonance a elektroencefalografie reakce mozku u dobrovolníků, kteří probděli jednu celou noc. V testech byly dobrovolníkům předkládány různé obrázky. Některé, např. fotka roztomilého kotěte, působí na lidskou mysl pozitivně. Jiné, například snímek lžíce, nevyvolávají žádné emoce a je možno je považovat za neutrální podnět. V testech byly použity také obrázky vzbuzující negativní emoce. K těm patřily například fotografie zraněných lidí. 

Vyspalý dobrovolník reaguje na neutrální obrázky velmi rychle a v aktivitě jeho mozku je jasně patrný rozdíl v reakci na neutrální obrázky a obrázky vzbuzující emoce. Po probdělé noci se ale reakce na obrázky výrazně mění. Mozek reaguje zpomaleně a neodlišuje mezi emočně neutrálními a emočně zabarvenými obrázky.  

Únava provázející nevyspání nedovoluje mozku správně zpracovávat informace přijímané zrakem. Dalo by se očekávat, že mozek „otupí“ k emocím. Jak ale dokazuje tým Talmy Hendlerové ve studii publikované ve vědeckém časopise Journal of Neuroscience, ve skutečnosti mozek nevyspalého člověka tíhne k tomu, aby přisuzoval emoce i neutrálním podnětům. Potvrdilo se to v dalším experimentu, kde vědci testovali schopnost dobrovolníků udržet pozornost. Přitom je vyrušovali promítáním neutrálních a emočně podbarvených obrázků. Zatímco vyspalého člověka ruší jen emočně zabarvené obrázky, nevyspalí dobrovolníci jsou ze soustředění vytrženi i neutrálním obrázkem bez emočního náboje. 

Vyšetření aktivity mozku odhalilo, že při nevyspání dochází ke změnám činnosti neuronů v amygdale, která je centrem pro vznik emocí. Proto mohou nevyspalí lidé reagovat poměrně silně i na nevinné podněty z okolí. Neodlišují významné informace od informací podružných. Pokud se chceme vyvarovat „blbé nálady“, neměli bychom šidit spánek. 

Efekt pozorovaný izraelskými vědci byl jasně patrný už po jedné probdělé noci. V současné západní populaci spí asi třetina lidí v průměru méně než šest hodin denně a trpí chronickým nevyspáním. To se musí kromě jiného zcela zákonitě projevit i na jejich náladách.  

Autor:  Jaroslav Petr
Pořad: Magazín Leonardo  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:35 a 20:40, repríza neděle 14:33  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Měňavky se dokáží proměnit ve slimáka

Jsi hloupý jako měňavka, říká jedno španělské úsloví. Ve skutečnosti jsou ale měňavky neboli améby velmi...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace