Člověk8. března  2016 v 20:40  

Odmítání informací pomáhá k lepší paměti

Ta paměť... (ilustrační foto) - Foto: CC0 Public domain

Ta paměť... (ilustrační foto)Foto: CC0 Public domain

Náš mozek má jen omezenou kapacitu pracovní paměti. Je proto důležité, abychom ho chránili před zahlcením nedůležitými věcmi.

Už v padesátých letech minulého století došli vědci k závěru, že člověk udrží v krátkodobé pracovní paměti v průměru jen sedm různých informací. Jejich počet kolísá od čtyř do devíti a někteří neuropsychologové se kloní k názoru, že běžnější je spíš zapamatování čtyř či pěti věcí, než že udržíme v krátkodobé paměti osm či devět různých faktů. 

V pracovní paměti držíme po poměrně krátkou dobu informace, které přicházejí do mozku ze smyslových orgánů. Je to jakási třídírna, kde se rozhoduje, jestli jde o informace důležité nebo podružné. Podle toho informaci buď přesuneme do dlouhodobé paměti, nebo ji necháme propadnout do zapomnění. Pro každý z našich smyslů máme v mozku zvláštní pracovní paměť. Jinde skladujeme na přechodnou dobu zaslechnuté informace a jinde informace, jež doputovaly do mozku zrakem. Kapacita pracovních pamětí se mezi jednotlivými lidmi značně liší. Lidé s vyšší kapacitou krátkodobé paměti vykazují obvykle i vyšší míru inteligence. 

Tým kanadských psychologů pod vedením Johna McDonalda z Univerzity Simona Frasera v Burnaby nyní ve studii publikované ve vědeckém časopise Proceedings of the National Academy of Sciences nahlédl do tajů krátkodobé paměti uchovávající zrakové vjemy. 

Vědci přitom sledovali aktivitu mozku, jež se projevuje elektromagnetickými vlnami zachytitelnými pomocí elektroencefalografu, a zároveň hodnotili míru pozornosti, jakou dobrovolníci úkolu věnovali. Soustředění a pozornost věnovaná určité informaci je důležité pro její trvalé zapamatování. Jak ale ukázaly výsledky pokusů McDonaldova týmu, pozornost je důležitá i k tomu, abychom do pracovní paměti nevpouštěli nedůležité, rozptylující informace. A právě toto „odfiltrování“ podružných informací se ukázalo pro výkon pracovní paměti jako velmi důležité. Lidé, kteří to nedokážou, mají nízkou kapacitu krátkodobé paměti. 

„Vypadá to, že není ani tak důležité, kolik významných informací dokážeme udržet v pracovní paměti, ale spíše to, jak dobří jsme v odmítání bezvýznamných informací,“ říká člen McDonaldova týmu John Gaspar. 

Autor:  Jaroslav Petr
Pořad: Magazín Leonardo  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:35 a 20:40, repríza neděle 14:33  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Česko má 2,75 kosmonauta

Taky jste si mysleli, že jediným českým kosmonautem je Vladimír Remek? Skutečně byl prvním Čechem, který...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace