Člověk23. února  2016 v 20:40  

Rodinná imunita

Rodina, matka, otec, dítě - Foto: Fotobanka Pixabay

Rodina, matka, otec, dítěFoto: Fotobanka Pixabay

Život v rodině nastoluje u všech členů podobný stav imunitního systému. Platí to nejen pro partnery, kteří se rozhodnou žít pod jednou střechou, ale i pro rodiče a jejich děti.

Lidem, kteří se nastěhují do jedné domácnosti, se „sblíží“ funkce imunitního systému. K tomuto závěru dospěl mezinárodní tým vědců pod vedením Adriana Listona z Katolické univerzity v belgické Lovani. Ve studii publikované v předním vědeckém časopise Nature Immunology využili vědci data získaná analýzou krevních vzorků odebraných 670 zdravým lidem ve věku od 2 do 86 roků. Vědci každému člověku spočítali buňky imunitního systému nacházející se celkem v 54 různých aktivačních stavech. Další analýzy provedli vědci dobrovolníkům s odstupem šesti měsíců. Celkově trvalo sledování tři roky. 

Imunitní profily jednotlivých lidí byly hodně stabilní. Na tom mnoho neměnily ani takové výzvy imunitnímu systému, jaké představují běžná onemocnění nebo očkování proti infekčním chorobám. Vychýlení z rovnováhy byla jen přechodná a imunitní systém se rychle vracel do původního stavu. 

Liston a jeho spolupracovníci však narazili na jeden významný faktor, který měl na imunitní systém lidí trvalý dopad. Pokud tito lidé žili v jedné domácnosti, snížily se rozdíly v aktivitě jejich imunitních systémů na polovinu. Zjednodušeně řečeno – jejich imunitní systémy se sblížily. Liston a jeho tým to vysvětlují tím, že partneři sdílejí do značné míry své životní styly. Například partner abstinenta obvykle významně omezí svou vlastní spotřebu alkoholu. Pokud je bydliště páru vystaveno znečištěnému životnímu prostředí, jsou mu vystaveni shodně oba partneři a promítne se to shodně do jejich imunitních systémů.  

Dalším významným faktorem ovlivňujícím funkce imunitního systému partnerů je narození dítěte. Také jeho vliv je daleko silnější a trvalejší než vliv prodělaného infekčního onemocnění nebo očkování. Liston a jeho spolupracovníci jsou přesvědčeni, že takové „přiblížení“ imunitního systému rodičů a dětí je zprostředkováno aspoň z části střevními bakteriemi. Ty mají na náš imunitní systém zásadní vliv. V rodině si všichni členové střevní bakterie vyměňují. Výjimku z této „bakteriální burzy“ nemají ani novorozenci. Oba rodiče se dostávají s dítětem do těsného tělesného kontaktu. Matčiny bakterie dostává dítě už během porodu a dále pak při kojení. Na otce se mohou tyto bakterie přenést, když například dítěti mění plínky. 

Není zatím úplně jasné, co „sladění“ imunitních systémů členů jedné rodiny znamená. Je to pozitivní fenomén, nebo je to členům rodiny spíše na škodu? Vědci si nejsou jistí a připouštějí, že zatímco některé změny mohou člověka proti chorobám obrnit, jiné mohou naopak zvýšit jeho náchylnost k infekcím. 

Autor:  Jaroslav Petr
Pořad: Magazín Leonardo  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:35 a 20:40, repríza neděle 14:33  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Potřebují meteorologové pranostiky?

K předpovědím počasí se dnes využívají různé sofistikované metody. Lidové pranostiky už se neberou vážně....

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace