Člověk16. listopadu  2012  

Zápach prasat zvyšuje krevní tlak

Prase domácí - Foto: Jeff Veitch / DurhamUniversity

Prase domácíFoto: Jeff Veitch / DurhamUniversity

Hluk z okolního prostředí může negativně ovlivnit lidské zdraví. Podobně stresující ale může být i zápach – třeba ten, jaký se line z velkochovů prasat.

Dopad velkochovů s hospodářskými zvířaty, které produkují značné množství odpadu, na životní prostředí je dobře zdokumentovaný. Problém však nemusí způsobovat jen samotná hmota hnoje. Vzdušné emise obsahují kromě prachu a různých alergenů také čpavek, sulfan a organické sloučeniny. V roce 2009 vyšla v odborném časopise American Journal of Public Health studie, podle níž pach z prasečích velkochovů vyvolává stres a změny nálad u lidí, kteří bydlí v sousedství velkochovů. 

Epidemiologové ze Severokarolínské univerzity předpokládali, že pokud zápach působí jako stresor, mohl by mít za následek zvýšený krevní tlak postižených osob. Do své studie angažovali 101 zdravých nekuřáků, kteří žijí v sousedství 16 prasečích farem na území Severní Karolíny. Každý z nich dostal za úkol vyjít dvakrát denně ve stanovenou dobu na 10 minut ven. Měl přitom na stupnici od nuly do osmi zhodnotit intenzitu zápachu a změřit si tlak přístrojem pro domácí měření. Vědci zároveň monitorovali kvalitu vzduchu. 

A jak dopadlo porovnání dat? Ačkoli bylo hodnocení intenzity zápachu subjektivní, vyplynulo z nich, že silný pach pozitivně koreluje se zvýšeným krevním tlakem. To samé vědci zjistili i v případě objektivně změřené koncentrace sulfanu. K nejvýznamnějšímu vzestupu krevního tlaku docházelo tehdy, pokud lidé hodnotili intenzitu zápachu nejvyšší osmičkou. Jejich diastolický krevní tlak pak oproti nulovému zápachu stoupl téměř o 2 mm sloupce rtuti. Koncentrace sulfanu vyšší než 10 částic na miliardu zase měla za následek zvýšení systolického krevního tlaku skoro o 3 mm. Zdá se tedy, že nevábné pachy mají moc akutně zvýšit krevní tlak a přispívat tak k rozvoji chronické hypertenze. 

Zdroj: Environmental Health Prospectives 

Autor:   redakce ČRo Leonardo
Pořad: Ženšen  |  Stanice: ČRo Leonardo
Čas vysílání: úterý 9.00; reprízy: út 18.00, st 15.00, čt 13.00, pá 1.00, ne 10.00, po 5.00  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Potřebují meteorologové pranostiky?

K předpovědím počasí se dnes využívají různé sofistikované metody. Lidové pranostiky už se neberou vážně....

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace