Studio Leonardo31. prosince  2015 v 14:35  

Jak snížit znečištění ve městech?

Znečištěné ovzduší (ilustrační foto) - Foto: Free Digital Photos

Znečištěné ovzduší (ilustrační foto)Foto: Free Digital Photos

Co přinesl Klimatický summit v Paříži? Bude v roce 2016 ještě větší sucho, než letos? Ve čtvrtek byl hostem Studia Leonardo odborník na energetiku a změny klimatu Petr Patočka z Glopolis.

Začátkem prosince se v Paříži konal Klimatický summit starostů (The Climate Summit for Local Leaders). Řešilo se na něm to, že města hledají cestu, jak snížit znečištění a adaptovat se na změny klimatu. Zaznělo, že řešením je investovat do úsporných budov nebo čisté dopravy, spolu s rozšiřováním zeleně v sídlech a zadržováním vody v krajině. Jsou to jen hezká slova, nebo jsou tato opatření už vidět v praxi? 

„Jednoznačně už je to trend, který můžeme v dnešní době pozorovat. V současné době, zhruba 10 % všech nových budov nebo rodinných domů je v pasivním standardu. A můžeme vidět zejména v západní Evropě, ale i v dalších zemích světa, že ten trend definování nového urbanismu je vidět a řada představitelů měst si uvědomuje, že je potřeba ty města 21. století stavět opravdu na jiných fundamentech, velmi radikálně snižovat spotřebu a lokální znečištění ovzduší,” říká Petr Patočka. 

Budoucnost klamatizace 

A jak je to s využívámím klimatizací? „Já bych nazval klimatizace, jak je známe v budovách, spíše za technologii 20. století. Dnes je klimatizace u nových budov postavena na jiných technologiích, například se využívá voda v okolí budov. Klimatizace není ideálním řešením, je vysoce energeticky náročná a je to i problém co se týče zdraví. Současný trend je odklon od této technologie a nové budovy se staví v pasivním standardu a klimatizace, jak ji známe teď, už není potřeba.” 

Bude v roce 2016 ještě větší sucho, než letos? „To je velmi obtízné predikovat, jak bude příští rok vypadat. Nicméně, když se podíváme na trend posledních dvaceti let, tak 19 let z posledních 20 byly nejteplejší v historii. Rok 2015 aspiruje na vůbec nejteplejší rok v historii měření a zatím nenasvědčuje nic tomu, že i rok 2016 bude v tomto trendu pokračovat.” 

Poslechněte si celý rozhovor ze záznamu v článku nebo přes iRadio pořadu Studio Leonardo. 

Pořad: Studio Leonardo  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:35  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Mars je planetou sopečných obrů

Mars je horským rekordmanem sluneční soustavy. Jeho štítová sopka Olympus Mons je třikrát vyšší než...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace