Legislativu na ochranu před terorismem máme, stačí ji využívat, tvrdí právnička

Zákon - Foto: Senát USA

ZákonFoto: Senát USA

V rámci mezinárodního práva se často hovoří o tom, že například z Belgie odcházejí stovky osob do takzvaného Islámského státu naučit se, jak bojovat proti civilistům i proti vládním ozbrojeným složkám.

Vrací se potom s belgickým pasem, využívají evropského standardu ochrany lidských práv, a belgická policie i tajné služby jsou kritizovány za to, že ačkoli znají identitu těchto lidí, nemohou proti nim nijak zasáhnout. Je to právní otázka? 

„Je zde dimenze vnitrostátně právní, mezinárodně právní, a ještě do toho vstupuje dimenze práva evropského,“ upřesnila ve Studiu Leonardo odbornice na mezinárodní právo Veronika Bílková. 

Podle ní se ale nejedná o nový fenomén. „Tak nemusíme řadu právních nástrojů vytvářet, protože jsme si je vytvořili už v minulosti.“ 

„Například v období studené války byla přijatá poměrně dlouhá série mezinárodních smluv, které se na tyto fenomény zaměřují, a státy je převedly do svého právního řádu.“ 

Není tedy nutné začínat od nuly, dodává Bílková. „Máme tady vytvořené určité mechanismy, a je jen otázkou toho, do jaké míry jsou státy ochotny a schopny je využívat.“ 

„Je ale pravda, že fenomén cizích bojovníků , tzv. foreign fighters, je relativně nový. Teprve teď se zavádí určitá právní úprava, která by měla dovolit tyto osoby trestně postihnout jak v okamžiku, kdy se vracejí z těchto zemí, tak i když do nich odcházejí.“ 

Právnička potvrdila, že Česká republika v nejbližší budoucnosti bude také některá tato opatření převádět do svého vnitrostátního právního řádu. Právní nástroje jako zbavení občanství, ale v těchto případech mnoho neřeší. 

„Je-li to váš občan, a zbavíte ho občanství, tak ho vlastně nemáte kam poslat. Takže on na vašem území zůstane stejně, pouze nemá občanství žádného státu, a tím problém není řešen,“ upozornila Veronika Bílková. 

Hostem Studia Leonardo byla odbornice na mezinárodní právo Veronika Bílková z Ústavu mezinárodních vztahů a Katedry mezinárodního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Připravila Terezie Jirásková, moderuje Jan Burda. 

Autor:  Terezie Jirásková, Jan Burda, Ondřej Čihák
Pořad: Studio Leonardo  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:35  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Jedno očkování proti chřipce na celý život?

Na chřipku každý rok v Česku umřou asi dvě tisícovky lidí, při pravidelných sezónních epidemiích se...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace