Přinese nám telemedicína digitální zdravotní sestru?

Zařízení kinect pro Xbox, oko tzv. digitální sestry - Foto: Public domain

Zařízení kinect pro Xbox, oko tzv. digitální sestryFoto: Public domain

Na poli telemedicíny, oboru, který využívá technických prostředků jako senzory, které snímají vybrané parametry na těle pacienta, lze užívat nejen tablety a chytré telefony, ale i produkty jako například Microsoft Kinect. Zařízení, které se normálně užívá v oblasti počítačových her se dá stejně dobře využít i pro sledování pohybu například rehabilitujícího člověka po operaci.

„Podobné senzory mohou společně podávat velmi přesnou informaci o tom, jak pacient cvičení provádí, a srovnávat je s ideálním pohybem, který doporučil lékař nebo terapeut,“ uvedla ve Studiu Leonardo vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií při Katedře kybernetiky Českého vysokého učení technického Olga Štěpánková. 

Jeden z prvních počinů českého týmu v evropském projektu telemedicíny byla tzv. digitální sestra.  

„Ve spolupráci s 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy vznikl v roce 2008 pilotní projekt zaměřený na pacienty s diabetem,“ dodala profesorka. 

Zvláště u starších pacientů s cukrovkou je velké nebezpečí komplikací, například v důsledku porušení stravovacích pravidel. 

„Našim cílem bylo průběžně vyhodnocovat informace o tom, co nemocný jí, jaké jsou jeho fyziologické parametry jako například cukr v krvi,“ vysvětlila Štěpánková. 

Některé části automatizovat nejde, ale jiné ano, včetně sledování mnoha fyziologických parametrů, které zajišťují zcela automaticky senzory. 

Přesto je spolupráce pacienta stále nezbytná. „Ještě dnes vytváření něčeho jako jídelní deníček vyžaduje výraznou kooperaci člověka. I když by si pacient vyfotil jídlo, které konzumuje, tak pokud si pokrm připravíte doma, musíte i sami uvést, jaká je jeho váha a jak bylo jídlo připraveno.“ 

Znamená toto zapojení kybernetiky v budoucnu hrozbu pro lékaře? „Zrovna v tomto projektu jsme měli velmi úspěšnou spolupráci s týmem lékařů z 1. lékařské fakulty, a od té doby úzce spolupracujeme. Myslím, že než jako konkurenci chápou projekt jako podporu lékařského poslaní,“ věří profesorka. 

„Problém je, že zatím ještě není dořešeno, jak takové systémy mohou fungovat v běžném životě. Není to jen věcí technického vybavení a ochoty pacienta tuto technologii používat, ale i stále nezbytné uzké zapojení zdravotnického personálu,“ konstatovala Olga Štěpánková. 

Hostem Studia Leonardo byla vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií při Katedře kybernetiky Českého vysokého učení technického Olga Štěpánková. Připravila Leona Matušková, moderuje Jan Bumba. 

Autor:  Leona Matušková, Jan Bumba, Ondřej Čihák
Pořad: Studio Leonardo  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:35  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Česko má 2,75 kosmonauta

Taky jste si mysleli, že jediným českým kosmonautem je Vladimír Remek? Skutečně byl prvním Čechem, který...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace