Prof. František Šmahel: O životě a divých lidech

Vstupte!

Vstupte!

Dnešní host pořadu Vstupte! patří k významným historikům uznávaným u nás i v zahraničí. Zažil řadu vzestupů i pádů. Některé z nich poodhalíme v pořadu Vstupte! s premiérou 27. prosince v 11 hodin.

Co se stalo, že musel pracovat jako horník nebo řidič tramvaje? Jak sám tyto životní etapy vnímá? Jak se během let proměňuje práce historika? Současně se zaměříme také na zbrusu novou knihu Diví lidé (v imaginaci) pozdního středověku a zkusíme nalézt odpověď na otázku: Čím vším jsou diví lidé diví? 

Prof. PhDr. František Šmahel, DrSc. - Foto: Adriana Krobová

Prof. PhDr. František Šmahel, DrSc.Foto: Adriana Krobová

Prof. PhDr. František Šmahel, DrSc., vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kde v 60. letech obhájil doktorskou práci a získal titul kandidáta věd. V roce 1991 se tamtéž habilitoval pro obor starších českých dějin a v roce 1995 byl jmenován profesorem pro české dějiny. Před nástupem na fakultu pracoval jako horník. V letech 1959 – 1963 stál v čele Městského muzea v Litvínově. V následujících deseti letech pracoval jako vědecký pracovník Historického ústavu Československé akademie věd. Další čtyři roky řídil tramvaj, aby se v roce 1980 vrátil jako historik do Muzea husitského revolučního hnutí v Táboře. Od roku 1990-1998 vedl Historický ústav AV ĆR, současně byl vedoucím semináře českých středověkých dějin na FF UK. Šest let stál v čele Centra medievistických studií, kde od roku 2004 působí jako zástupce ředitele. Prof. Šmahel zasvětil svůj život historii pozdního středověku, zvláštně rané české reformaci a humanismu. Rovněž se zabývá dějinami Univerzity Karlovy a pozdně středověké filozofie. 

 MP3 Záznam pořadu najdete po odvysílání v našem archivu

Konec světa
Ve vysílání jsme se s prof. Šmahelem setkali v minulých dnech několikrát. Společně s prof. Lenkou Bobkovou představovali v Třetí dimenzi rozsáhlou monografii Lucemburkové. Česká koruna uprostřed Evropy. V pořadu Vstupte! jsme se zaměřili na titul Diví lidé (v imaginaci) pozdního středověku. Jeho slova zazněla také v pořadu Monitor, kde jsme v souvislosti s 21.12. 2012 připomínali až překvapivě podobné události, které přinesl únor roku 1420: 

 

Prof. František Šmahel o událostech konce světa v únoru 1420

Vložit na svůj web

Zítra ve Vstupte!
Páteční pořad Vstupte! nese název Když se řekne imunita. V repríze si budete od 11 hodin moci připomenout setkání s Radkem Špíškem. 

Autor:  Adriana Krobová
Pořad: Vstupte!  |  Stanice: ČRo Leonardo
Čas vysílání: Pořad jsme vysílali do 28. února 2013.  
 

Nové články v rubrice

 • 28. ledna  2013       rubrika: Doporučujeme

  Můžeme dál… Izrael

  V novém díle seriálu Můžeme dál… se opět setkáte s architektem Davidem Vávrou. Uslyšíte a uvidíte záznam pravidelného setkání z klubu Dobeška, které proběhlo minulý týden.

   
 • 5. července  2011     FotogalerieAudioVideo  rubrika: Doporučujeme

  Elektromobilem napříč republikou

  Čtyři dny, čtyři posádky a jedna velká elektrická okružní cesta. To byl projekt ELOREX, ELektrická Okružní REpubliková EXpedice, kterou uspořádal Český rozhlas Leonardo. Cesta proběhla v polovině letošního června.

   
 • 17. října  2012       rubrika: Doporučujeme

  Po stopách tvrzí a hradů

  Projděte se ve zvuku i obraze našimi známými i méně známými památkami.

   
 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Jedno očkování proti chřipce na celý život?

Na chřipku každý rok v Česku umřou asi dvě tisícovky lidí, při pravidelných sezónních epidemiích se...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace