Seriál: Příběh Bible kralické

Památník Bible kralické - Foto: Adriana Krobová

Památník Bible kralickéFoto: Adriana Krobová

Psal se rok 1613, když byla v tiskárně Jednoty bratrské v Kralicích nad Oslavou naposledy vytištěna jednodílná Bible kralická.

Oproti původní šestidílce s komentáři byla výrazně levnější a tak i veřejnosti přístupnější. Postupně se stala onou ochraňovanou a z generace na generaci předávanou biblí známou z filmů i románů 

Oslavy 400 let
V současné době si můžete Bibli kralickou i její příběh připomenout na několika místech České republiky. Od 12. září do 3. listopadu probíhá výstava Národní knihovny v budově Klementina. Další z možností je výlet do Kralic nad Oslavou, kde vás během víkendu 13. – 15. září kromě návštěvy Památníku Bible kralické čekají také velké oslavy s přednáškami, výstavami, ale i koncerty. Svou Bibli kralickou představí také v Moravském zemském muzeu na svátek sv. Václava. 

 

Starosta Kralic nad Oslavou Emil Dračka o oslavách Bible kralické

Vložit na svůj web

Čím vším je Bible kralická výjimečná? Jak přesně ovlivnila vývoj českého jazyka? Do jaké míry ovlivnila další duchovní knihy a literaturu vůbec? Jak fungovaly tiskárny v Ivančicích a Kralicích? Co zajímavého uvidíte v Památníku Bible kralické a v obci samotné? Nejen na tyto otázky budou v seriálu odpovídat: Mgr. Jiří Just, Ph.D. z Filozofického ústavu AV ČR, Mgr. Jiří Mitáček, Ph.D., správce Památníku Bible kralické, Mgr. Monika Doležalová z Památníku Bible kralické, prof. PhDr. Mgr. Tomáš Knoz, Ph.D., z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, PhDr. Robert Dittmann, Ph.D., z Filozofické fakulty UK a doc. PhDr. Hana Bočková, Dr., z Ústavu české literatury Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. 

Jan Blahoslav a další překladatelé
První setkání s Biblí kralickou zasvětíme osobnosti Jana Blahoslava a dalších překladatelů, které do dnešních dní připomíná pomník před Památníkem Bible kralické. Některé z nich známe jménem, u jiných známe také jejich tvář. Výjimkou není ani Jan Blahoslav, o kterém Jiří Just v seriálu říká: : „Byl to na jednu stranu asi typický intelektuál své doby, který možná měl málo porozumění pro praktické otázky, ale na druhou stranu byl velice přívětivý, pohostinný a obecně milý ve vztahu k lidem, kteří se pohybovali v jeho okolí. To dosvědčují současníci a jeden ze životopisů, který vznikl krátce po jeho smrti. Zřejmě to byl velice dobrý organizátor, podle toho, co se mu podařilo. Měl mimořádně dobrou schopnost jednat s lidmi.“ 

 

Seriál: Příběh Bible kralické 01 (Jan Blahoslav a další překladatelé)

Vložit na svůj web

Bratrské tiskárny v Ivančicích a Kralicích
Druhé setkání zasvětíme celé tiskárnám. Jednota bratrská nejprve využívala služby soukromých tiskařů například v Litomyšli nebo Mladé Boleslavi, ale později dal Jan Blahoslav impuls k založení tiskárny v Ivančicích. Vzniklo tak významné biblické a duchovní centrum Jednoty bratrské, kde nescházela ani škola. Jak takové centrum fungovalo? Proč došlo ke stěhování právě do Kralic nad Oslavou? Byly tiskárny skutečně tak tajné, jak jsou prezentovány? 

 

Seriál: Příběh Bible kralické 02 (Bratrské tiskárny v Ivančicích a Kralicích)

Vložit na svůj web

Mnohé odpovědi o provozu tiskárny nabídl nečekaný nález archivu Matouše Konečného, který byl po staletí uschován pod zemí v Mladé Boleslavi. Z listin a dopisů odborníci vyčetli i takové zprávy, které měly zůstat veřejnosti skryty. Dozvěděli se například o plánování dotisku šestidílky. 

 

Jiří Just o archivu Matouše Konečného v Mladé Boleslavi

Vložit na svůj web

Jazyk Bible kralické
Pokud bychom hledali nejdůležitější text pro středověkou a novověkou společnost – nutně bychom se museli obrátit k bibli. Právě v této oblasti je český jazyk mezi slovanskými jazyky výjimečný, protože má nejdelší tradici. První překlad celé bible do češtiny byl pořízen už v době vlády Karla IV., v polovině 14. století. Tehdy šlo o třetí překlad do evropského národního jazyka, po italštině a francouzštině. Už ve středověku byla biblická čeština propracovaná, adekvátně svému využití vznešená a jazykově bohatá. Přesto v Bibli kralické najdeme mnoho nového.  

 

Seriál: Příběh Bible kralické 03 (Jazyk Bible kralické)

Vložit na svůj web

Význam Bible kralické v literatuře a pro literaturu
Bible kralická se postupem let stala knihou, o které někdy slyšel každý. Ať už to bylo v době vydání šestidílné nebo jednodílné verze, ať už to bylo v dobách skrývání, kdy byla součástí tzv. libri prohibiti, chcete-li zakázaných knih, ať už to bylo v době Národního obrození, kdy vstoupila do vývoje českého jazyka. Svůj nesmazatelný otisk zanechala také ve sféře literatury. V seriálu necháme zaznít citace z knihy F.L.Věk Aloise Jiráska, která vyšla v roce 1953. 

 

Seriál: Příběh Bible kralické 04 (Význam Bible kralické v literatuře)

Vložit na svůj web

Připojit můžeme také ohlédnutí za dílem Kšaft umírající matky Jednoty bratrské Jana Amose Komenského, které je známo také pod názvem Závěť: „Odkazuji tobě za dědictví knihu Boží, Biblí svatou, kterouž synové moji z původních jazyků do češtiny s pilností velikou uvedli, a Pán Bůh tomu tak požehnal, že málo ještě jest národů, kteříž by tak pravdivě, vlastně i jasně svaté proroky a apoštoly v svém jazyku mluvící slyšeli. Přijmiž to tedy za svůj vlastní klénot, vlasti milá, a užívej toho k slávě Boží a svému dobrému a užitečnému vzděláni.“  

 

Robert Dittmann a Jiří Just o výstavě Bible kralické v Klementinu

Vložit na svůj web

Jediný latinský nápis v kostele sv. Martina - Foto: Adriana Krobová

Jediný latinský nápis v kostele sv. MartinaFoto: Adriana Krobová

Památník Bible kralické
V posledním seriálovém setkání vstoupíme do Památníku Bible kralické, který stojí od konce 60. let 20. století v sousedství bývalé tvrze, kde našla tiskárna Jednoty bratrské své útočiště v letech 1578-1620. Jak je zde prezentována Jednota bratrská a její slavné tisky? Jak dříve vypadala tvrz a co z ní v Kralicích nad Oslavou zbylo do dnešních dní? Současně nahlédneme také do kostela sv. Martina, který na první pohled upoutá nápisy po stěnách. Ten nejslavnější z nich, který je také nejčastěji citován, je jako jediný v latině a říká: „Milujte světlo moudrosti vy, kdož spravujete lid.“
 

 

Seriál: Příběh Bible kralické 05 (Památník Bible kralické a další památky Kralic nad Oslavou)

Vložit na svůj web

Autor:  Adriana Krobová
Pořad: Magazín Leonardo  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:35 a 20:40, repríza neděle 14:33  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Chřipka může vyvolat poruchy spánku

Usnout nečekaně za volantem nebo trpět nevyzpytatelnou chronickou ospalostí, to se může stát lidem postiženým...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace