Historie18. července  2014  

Civilizace: Neukáznění a neangažovaní

Komunismus. Ilustrační foto. - Foto: Fotobanka  Stock Exchange

Komunismus. Ilustrační foto.Foto: Fotobanka Stock Exchange

Působila jako neporazitelná síla, ale její vnitřní stabilita byla narušována osobními spory. Komunistická strana Československa nebyla tak důsledná, jak se z vnějšího pohledu zdálo.

V Magazínu Leonardo Civilizace jsme se vrátili do 50. let 20. století, kterým se Václav Kaška věnoval v knize Neukáznění a neangažovaní. Disciplinace členů Komunistické strany Československa v letech 1948 – 1952. Ukázky z knihy v podání Jiřího Klema jsme propojili s konkrétními příklady porušování vnitřních nařízení i morálky, na kterou mnozí v opojení mocí zapomínali. Nutno připomenout, že kniha je zaměřena na případy z Brněnského kraje a Znojemska, které ukazují běžnou praxi napříč celou zemí. 

 

Příspěvek z Magazínu Leonardo Civilizace: Václav Kaška o praktikách uvnitř KSČ, citace z knihy Neukáznění a neangažovaní Jiří Klem

Vložit na svůj web

V knize Neukáznění a neangažovaní najdete nejen obecná pojednání o pravidlech, která mnohdy zůstávala pouze na papíře, ale také konkrétní případy různých selhání: Naplánovaná agenda se na takových schůzích dostávala na okraj jednání nebo byla zcela opuštěna a nahradily ji hádky. Tři znojemské závodní stranické organizace prý během listopadu 1952 řešily pouze osobní záležitosti svých členů. Při mnohdy mnohahodinových konfliktních zasedáních nechyběly ani velmi ostré slovní výpady a urážky. Například při prověrce v základní stranické organizaci Načeratice na Znojemsku napadl jeden straník členy výbory organizace slovy, že od takových lumpů se nenechá prověřovat. Jsou zaznamenány i případy rvaček či vyhrožování si zbraněmi.“ Popisován je také případ, který se odehrál v základní organizaci KSČ ve Velkých Pavlovicích, kde její členové za sebe ze stranické pokladny zaplatili podíly do družstevní prádelny ve výši 42 000 Kčs. „Vyšetřovalo se také chování bývalého předsedy OV KSČ Znojmo Gustava Baráčka, který byl mimo jiné podezřelý, že z titulu své funkce získal od ÚV KSČ automobil, nechal si ho zdarma opravit u komunálních podniků a obratem ho výhodně prodal. Na tomtéž zasedání předsednictva znojemského okresního výboru v dubnu 1951 byl obviněn také bratranec G. Baráčka, rovněž již bývalý vedoucí tajemník OV KSČ Znojmo, František Baráček, z toho, že od národního podniku Znojma bez náležitých potvrzení přijal celkem asi 290 tisíc Kčs.“ 

 

Rozhovor s Václavem Kaškou o praktikách uvnitř KSČ

Vložit na svůj web

Autor:  Adriana Krobová
Pořad: Magazín Leonardo  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:35 a 20:40, repríza neděle 14:33  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Potřebují meteorologové pranostiky?

K předpovědím počasí se dnes využívají různé sofistikované metody. Lidové pranostiky už se neberou vážně....

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace