Kde leží japonská Atlantida?

Ilustrační foto - Foto:  archiv

Ilustrační fotoFoto:  archiv

U pobřeží Japonska údajně leží město, které bychom mohli přirovnat k bájné Atlantidě. Vědec, který zkoumá podvodní skalní útvary u japonského pobřeží, věří, že jde o pozůstatky starověké civilizace, kterou pohltil oceán.

Mořský geolog Masaaki Kimura tvrdí, že identifikoval ruiny města u pobřeží ostrova Yonaguni na jihozápadě Japonska. Záhadné skály objevili turisté při potápění už v roce 1985. Kimura strávil dvě desetiletí hledáním důkazů, že jde o pozůstatky starověkého města, které mohlo podnítit vznik legend o bájné zemi Mu, tichomořském ekvivalentu mytické Atlantidy. 

Podle konstrukce i rozložení rozvalin muselo město vypadat jako starořímská města, uvedl Kimura, který je profesorem univerzity v Rjúkjú a vedoucím nekomerční Asociace pro výzkum mořských věd a kulturního dědictví. Podle něj lze na místě rozpoznat triumfální oblouk, Koloseum, či chrám na kopci. 

Vědec se domnívá, že město bylo pohlceno oceánem při zemětřesení před 3000 lety. Jeho kolegové jsou však k těmto závěrům skeptičtí. Podle nich mohlo uskupení skal, které vyvolávají dojem rozvalin města, vzniknout působením přílivu či odlivu nebo například vulkanickou činností. A několik nalezených artefaktů, jako např. hliněné nádoby nebo zbraně, dokazují pouze to, že mezi těmito skalami žili lidé. 

Kimura si však stojí za svým. "Jsem přesvědčen, že tato záhadná civilizace zmizela kvůli tektonické činnosti v Tichém oceánu," uvedl to server Podrobnosti.ua

Tuto a další aktuality z oblasti historie můžete slyšet ve zvukové podobě také v historickém magazínu Zrcadlo, který má premiéru 31. 8. 2007. 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Ani v únoru nezapomínejte na sluneční brýle

Únor bílý, pole sílí…a zrak slábne! Pokud se vydáváte na lyžařský svah bez brýlí s ochranou proti ultrafialovému...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace