Intimní historie - hygiena

Intimní historie - hygiena

Intimní historie - hygiena

Z pravěku se žádné doklady o celkové hygieně nezachovaly. Zato o nejvyspělejších zemích starověku víme poměrně dost. Tehdejší civilizace samozřejmě představovaly špičku v rámci dobové životní úrovně. Nejstarší dochované archeologické nálezy i písemná svědectví vypovídají o vysoké úrovni péče o vlastní tělo. A právě péči o čistotu těla coby historickému tématu se PhDr. Vlastimil Vondruška věnoval s Adrianou Krobovou v dalším díle seriálu Intimní historie.

Ukázka z knížky Intimní historie Zatímco lidé ve středověku byli se svým prostředím spokojení a v žádné kronice se neobjevuje kritika špíny, zajímavý je pohled cizinců, kteří křesťanskou Evropu navštívili. Vyslanec bagdádského chalífy pobýval na konci 10. století na dvoře císaře Oty II. a napsal o císařových služebnících: 'Sotva lze vidět něco špinavějšího, než jsou oni. Myjí se jen dvakrát do roka a šaty si nikdy nečistí, ale nosí je tak dlouho, až se rozpadnou na hadry.' Další vyslanec bagdádského chalífy jednal s Vikingy, kteří se při loupežném tažení dostali až k dolnímu toku Volhy. S odporem píše, že si Vikingové nemyjí ruce po jídle, a dokonce ani když vykonají potřebu. Myli se prý velice nedbale jen ráno, ale všichni v jediném vědru, v němž se voda nevyměňovala. 

 

 

Intimní historie - hygiena I

Vložit na svůj web

Ukázka z knížky Intimní historie Hříchem bylo ve středověku téměř vše, co souviselo s péčí o tělo a se vzhledem. Za rozmařilost se považovalo i časté koupání. Benediktinský řád původně povoloval mnichům jednu, nejvýše dvě koupele ročně. Žebravé řády dominikánů a františkánů proklamovaly špínu jako projev pravé zbožnosti. Ženy si měly tváře cudně zakrývat a ne je krášlit. Pokud by se měšťan pokoušel odklízet z ulice před svým domem nečistoty, v očích sousedů by se absolutně znemožnil. ( tyto práce směl provádět jen kat se svými pacholky anebo ras.) Církev tak ve středověku nadřadila dogmata zdravému rozumu. Zcela potlačit přirozené lidské potřeby se však nikdy nepodařilo. 

 

 

Intimní historie - hygiena II

Vložit na svůj web

A připojme ještě jednu perličku, souvislost, která nemusí být na první pohled zřejmá...


 

PhDr. Vlastimil Vondruška ve studiu Leonarda

PhDr. Vlastimil Vondruška ve studiu Leonarda

 

 

Intimní historie - hygiena III

Vložit na svůj web

Ukázka z knihy Intimní historie Francouzský král Jindřich IV. napsal ve druhé polovině šestnáctého století své milence Gabrielle d´Estrées: 'Prosím, nemyj se, má nejdražší, za týden jsem u tebe.' Je proto tak trochu paradoxem, že mezi propagátory pravidelného mytí se ocitly nevěstky, především benátské kurtizány. Jim vděčí tehdejší vyšší společnost za spoustu novinek v intimním životě. Již v patnáctém století kurtizány radily ženám, aby své tělo očistily v lázni s voňavou vodou, pokud chtějí mužům poskytnout dokonalou milostnou rozkoš. 

Více už se ale dozvíte v historickém magazínu Zrcadlo s premiérou 4. 1. 2008. 

Autor:  Adriana Krobová
Pořad: Zrcadlo  |  Stanice: ČRo Leonardo
Čas vysílání: pátek 9.00; reprízy: pá 18.00, so 16.00, po 15.00, út 13.00, st 1.00, čt 5.00  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Potřebují meteorologové pranostiky?

K předpovědím počasí se dnes využívají různé sofistikované metody. Lidové pranostiky už se neberou vážně....

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace