Historie18. července  2012  

Dvory a rezidence ve středověku: Curia ducis, curia regis

Z knihy Curia ducis, curia regis. Panovnický dvůr za vlády Přemyslovců - Foto: Adriana Krobová

Z knihy Curia ducis, curia regis. Panovnický dvůr za vlády PřemyslovcůFoto: Adriana Krobová

Celý jeden rok jsme se s PhDr. Danou Dvořáčkovou a PhDr. Janem Zelenkou věnovali životu panovníka a jeho dvora. Lidem, kteří vystupují z písemných pramenů jako jeho nejbližší okolí. Lidem, kteří pečovali o panovníkovo blaho a životní potřeby. Teď si vše můžete přečíst také v knize Curia ducis, curia regis. Panovnický dvůr za vlády Přemyslovců.

Kniha vyšla v závěru roku 2011 a je vyvrcholením tříletého projektu PhDr. Dany Dvořáčkové a PhDr. Jana Zelenky z Historického ústavu Akademie věd ČR. Do světa dvorské společnosti nechává nahlédnout v pěti základních kapitolách. V první Panovnický dvůr a jeho výzkum se dozvíte o dvorské problematice jako takové, protože dosud toto téma nebylo systematicky řešeno. Součástí je také rozbor metodiky zkoumání, možnosti práce s prameny a pochopitelně také terminologické otázky. 

Z knihy Curia ducis, curia regis. Panovnický dvůr za vlády Přemyslovců - Foto: Adriana Krobová

Z knihy Curia ducis, curia regis. Panovnický dvůr za vlády PřemyslovcůFoto: Adriana Krobová

Druhá kapitola Skladba panovnického dvora vás v jednotlivých etapách provede služebnými posty v Čechách knížecích a královských od 10. do druhé poloviny 13. století. Současně se dozvíte také o rozdílech mezi dvorem panovníka a panovnice.
V třetí kapitole Každodennost panovnického dvora postupně projdete nejen všedními dny, svátky a slavnostmi, ale dozvíte se také o postavení žen na dvoře a výchově dětí. Ve čtvrté kapitole Panovnický dvůr v prostoru historici soustředili informace o panovnickém sídle i cestování dvorské společnosti. Pátá kapitola Dvorská rytířská společnost dovolí nahlédnout do světa ideálů i reality, těmito ideály vedené. Seznámíte se s rytířstvím, turnaji, ctnostmi i různými podobami lásky, která v mnohém společnost držela pohromadě. 

V závěru knihy Curia ducis, curia regis vás čeká celkový pohled na Dvůr přemyslovských knížat a králů, který oproti některým starším tvrzením, nevystupuje z pramenů jako ten, který se pouze opičil po ostatních dvorech, ale jako ten, který byl smělým konkurentem a v některých etapách ostatní dvory dokonce převyšoval. 

 

PhDr. Dana Dvořáčková a PhDr. Jan Zelenka o knize Curia ducis, curia regis

Vložit na svůj web

Další informace o světě středověkých knížat a králů najdete v rozšířené verzi na webu Leonarda v cyklu Dvory a rezidence ve středověku

Autor:  Adriana Krobová

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Česko má 2,75 kosmonauta

Taky jste si mysleli, že jediným českým kosmonautem je Vladimír Remek? Skutečně byl prvním Čechem, který...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace