Každodennost dvora přemyslovských knížat a králů

Král přijímá přísahu rytíře v knize Přemyslovský dvůr - Foto: Adriana Krobová

Král přijímá přísahu rytíře v knize Přemyslovský dvůrFoto: Adriana Krobová

Všední i sváteční dny přináší do lidských životů mnoho podnětů, které je možné zachytit, ale ještě více jich člověku unikne. Stejné limity měli i středověcí kronikáři, kteří nemohli ve svých dílech popsat všechny detaily dní. O to více může překvapit rozsah témat knihy Přemyslovský dvůr.

Přemyslovský dvůr je autorským i editorským dílem PhDr. Dany Dvořáčkové, Ph.D. a PhDr. Jana Zelenky, Ph.D., kteří přizvali ke spolupráci téměř tři desítky dalších vědců z několika oborů. Právě propojením jednotlivých disciplín mohou dosud propátrané prameny nabídnout nové informace. 

Kroniky, legendy a kde je skutečnost? 

Příkladem může být hagiografický pramen, nejstarší legenda o sv. Václavovi, kde je popsán sen jistého chromého kupce. Ve spánku se mu zjevil svatý Václav, který ho poslal do Prahy, aby se zde poklonil jeho hrobu a tak se uzdravil. Chromý muž se nechal naložit na vůz, s karavanou do města skutečně přijel a podle legendy se také uzdravil. Zatímco teolog bude na pramen pohlížet jako na doklad zázraku, historikovi nabízí informace o způsobu dopravy na dlouhé vzdálenosti. 

Čtení písemných pramenů je věnován první tematický okruh knihy Realita, fikce a ideály, kde se dozvíte o zdrojích informací, dvorské literatuře, ideálu rytíře, i lásce ve dvorském světe. Neschází zde ani požadavky na ideální ženu a manželku nebo zastavení u vnímání sexuality. Nejen o ideálech jsme si povídali ve studiu také s Danou Dvořáčkovou a Janem Zelenkou, jak si můžete poslechnout. 

 

S Danou Dvořáčkovou a Janem Zelenkou o knize Přemyslovský dvůr, ideálech středověku i čtení pramenů, včetně citátů z knihy

Vložit na svůj web

Lidé na dvoře 

Kniha Přemyslovský dvůr - Foto: Adriana Krobová

Kniha Přemyslovský dvůrFoto: Adriana Krobová

Druhým velkým tématem jsou lidé, kteří se na dvoře pohybovali. Nedozvíte se jen o panovníkovi a jeho rodině, ale také šlechticích, duchovních a dalších dvořanech, kteří ke dvoru patřili a bez nichž by ani nemohl fungovat. Součástí je také představení pozice dětí u dvora, kde Pavlína Mašková nabízí pohled archeologů na hračky, jak zaznělo také v Magazínu Leonardo Civilizace. Hračkám se budeme ve vysílání ještě věnovat. 

 

Příspěvek Magazínu Leonardo Civilizace o knize Přemyslovský dvůr s premiérou 5. prosince

Vložit na svůj web

Nechť se udělá pudr 

„Pro zvýraznění barvy tváří vezmi kořen červeného a bílého posedu, očisti jej, nasekej najemno a usuš. Potom z něj udělej prášek a smíchej s růžovou vodou. Natírej to na tváře bavlněnou nebo velmi jemnou lněnou látkou a tváře zčervenají. Červená barva se vyrábí pro ženu, která má přirozeně bílou pleť a postrádá v obličeji červeň, takže přidáme-li trochu nepravé běloby, vystoupí červená barva, jako kdyby byla přirozená…“ 

S překladem Zdeňka Žaluda jsme otevřeli další velké téma knihy Péče o rodinu a dvůr, kde se dozvíte o tom, co se jedlo a pilo, o módě a látkách, hygieně a vnímání zdraví. Zajímavou podkapitolou je vnímání věku, stáří a stárnutí ve středověku, které zpracoval Martin Nodl. V některých ohledech se vnímání věku příliš nezměnilo, jak v rozhovoru Martin Nodl také prozradí, ale oslavy narozenin ve středověku rozhodně nehledejte. 

V některých ohledech bychom se od našich předků mohli učit, stačí nahlédnout do Zbraslavské kroniky, kde Petr Žitavský upozornil na význam všech věkových struktur v kolektivu: „A když ho král viděl vstávat, obrátil se na opata se slovy: „Co bude dělati v mém klášteře tento mnich, který stářím sešlý brzy zemře a už nyní sám o sobě schází?“ A opat mu odpověděl: „Do nových klášterů se vhodně vysílají takoví mužové, neboť pohledem na jejich vyspělost jsou ostatní podle jejich mravů vždy povzbuzování k dobrým skutkům; vždyť dobrými příklady starších nejednou dostupují vrcholu ctností mysli mladších. My zkrátka, když pečlivě zkoumáme všechny dobré skutky starších, směřujíce k výšinám ctnosti zřejmě máme prospěch z jejich napodobení.“ 

 

O stárnutí a stáří s Martinem Nodlem z knihy Přemyslovský dvůr

Vložit na svůj web

Zleva prof. Eva Semotanová, RNDr. Eva Plešková a editoři knihy Přemyslovský dvůr PhDr. Dana Dvořáčková,Ph.D. a PhDr.Jan Zelenka,PhD. - Foto: Adriana Krobová

Zleva prof. Eva Semotanová, RNDr. Eva Plešková a editoři knihy Přemyslovský dvůr PhDr. Dana Dvořáčková,Ph.D. a PhDr.Jan Zelenka,PhD.Foto: Adriana Krobová

Středověk v období 10. až 14. století můžete poznávat také prostřednictvím slavností na dvoře i kapitoly Dvůr v prostoru, kde jsou probírány nejen sídla a další místa, kde panovníci a dvořané přebývali, ale také cestování, zakladatelství a zbožné fundace. Mnohé kapitoly jsou dokresleny překlady písemných pramenů, některé z nich byly tímto způsobem zveřejněny poprvé. 

Poznat běh všedních i svátečních dní dvorské společnosti můžete také prostřednictvím projektu Dvory a rezidence ve středověku na webu Leonarda, který dokumentoval práci Výzkumného centra Dvory a rezidence ve středověku Historického ústavu AV ČR.
V příštím roce se společně zaměříme také na životní úroveň dvorské společnosti, které bude patřit další z pravidelných kolokvií pořádané tímto centrem. 

Autor:  Adriana Krobová
Pořad: Magazín Leonardo  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:35 a 20:40, repríza neděle 14:33  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Česko má 2,75 kosmonauta

Taky jste si mysleli, že jediným českým kosmonautem je Vladimír Remek? Skutečně byl prvním Čechem, který...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace