Šťastná sedmička Patrimonia pro futuro

Nominovaní i vítězové v ceně Patrimonium pro futuro za rok 2014 - Foto: Adriana Krobová

Nominovaní i vítězové v ceně Patrimonium pro futuro za rok 2014Foto: Adriana Krobová

V kostele sv. Floriána v Ústí nad Labem – Krásném Březně byly slavnostně vyhlášeny výsledky Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro.

Ceny Národního památkového ústavu - Patrimonium pro futuro upozorňují na výjimečné projekty příkladné péče o naše kulturní dědictví v uplynulém roce. Základním výběrem jsou pověřena krajská odborná pracoviště, která nominují památky ve státním i soukromém vlastnictví ve čtyřech základních kategoriích. Finalisty vybírala komise sestavená z členů vědecké rady NPÚ, ICOMOS a dalších spolupracujících institucí v čele s generální ředitelkou NPÚ Naďou Goryzckovou, která navíc určila nositele mimořádného ocenění za rok2014 a osobnost památkové péče, která se zasloužila o propagaci kulturního dědictví. Poprvé si svého favorita vybírala také veřejnost. 

 

Příspěvek Magazínu Leonardo Civilizace z předání cen Patrimonium pro futuro

Vložit na svůj web

Z předávání cen Patrimonium pro futuro v kostele sv. Floriána v Ústí nad Labem – Krásném Březně - Foto: Adriana Krobová

Z předávání cen Patrimonium pro futuro v kostele sv. Floriána v Ústí nad Labem – Krásném BřezněFoto: Adriana Krobová

Kostel plný vítězů
Sv. Florián je považován za patrona všech profesí souvisejících s ohněm. Nominovaní se tak sešli na správném místě, protože jejich zapálení pro ochranu památek může být skvělým příkladem pro další vlastníky památek i veřejnost. Slovy generální ředitelky Nadi Goryzckové: : „Cílem vyhlášení Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro je podpořit vlastníky kulturních památek a další, kteří se v péči o kulturní dědictví angažují. Rádi bychom tímto způsobem ocenili všechny, kteří vnímají památky a jejich kulturní potenciál jako nezpochybnitelnou hodnotu, uvědomují si význam kulturního dědictví pro naši identitu a prostředí života a přistupují zodpovědně k jeho zachování. Národní památkový ústav chce přitom i do budoucna vlastníky kulturních památek v jejich úsilí provázet, poskytovat jim odbornou a metodickou pomoc a podporovat přesvědčení, že investice do památek mají smysl. Věříme, že ocenění bude podnětem k hlubšímu zájmu veřejnosti o podstatu a principy památkové péče a inspirací pro další pozitivní kroky v této oblasti.“ Závěrečný potlesk patřil všem nominovaným, přestože si cenu v podobě diplomu a plakety odnesli pouze někteří. 

 

Rozhovor s generální ředitelkou Národního památkového ústavu Naďou Goryzckovou

Vložit na svůj web

V kategorii Obnova památky, restaurování komisi z 9 nominovaných projektů oslovila nejvíce obnova Havlíčkových sadů v Praze. Vzkříšení tohoto parku korunoval doslova detektivní příběh pátrání po soše Neptuna, někdy označovaného jako Triton, jehož kopie dnes stojí ve fontáně před grottou. Zhruba pětitunová socha v parku chyběla už od 70. let 20. století, kdy byla přesunuta do skladu podniku Sady, lesy a zahradnictví. Když se v roce 2007 začalo uvažovat o jejím návratu, nikdo ji nemohl najít. Díky veřejné výzvě se ji podařilo objevit v zahradě u tvrze Třebotov, kde dnes stojí jedna z kopií, druhá je v Havlíčkových sadech. Originál sochy dnes můžete vidět na Novoměstské radnici. 

 

Rozhovor s ing. arch. Václavem Vondráškem o soše Neptuna a obnově Havlíčkových sadů

Vložit na svůj web

Kategorii Objev, nález roku obsadily převážně nominace navracející do časů středověku. Z 5 působivých objevů byl vybrán nález středověkých trámových stropů z časů vlády Karla IV. v ambitu kláštera klarisek v Českém Krumlově. Dendrochronologický průzkum 24 dochovaných malovaných trámů datoval dřevo až do let 1352 – 1355. Restaurátorský tým v čele s Jakubem Raflem odvedl obrovský kus práce, protože dřevo bylo napadeno hmyzem i houbami, mechanicky poškozeno při dalších stavebních zásazích apod. Unikátní stropní konstrukce bude součástí Expozice lidských dovedností a umu našich předků. 

 

Rozhovor s Lucií Šancovou o Sousedském spolku Merboltice a podstávkových domech

Vložit na svůj web

Těžké rozhodování čekalo komisi také v kategorii Prezentace hodnot. Představeno zde bylo 6 velmi různorodých projektů - hodnoceny byly výstavy, nové stálé expozice i knihy. Vítězství si odnesl Sousedský spolek Merboltice za mnohaletou prezentaci a obnovu tzv. podstávkových domů i drobných sakrálních památek ve vesnické památkové zóně Merboltice. 

 

Rozhovor s Eliškou Dostálovou z občanského sdružení Aktiv + o sušárně chmele v Odrlicích a sdružení

Vložit na svůj web

Mezi odbornou i laickou veřejností nejvíce zabodovala čtvrtá kategorie Záchrana památky. Ze 7 nominací byly oceněny 3. Zatímco odborná komise ocenila záchranu sušárny chmele v Odrlicích, generální ředitelka Národního památkového ústavu odměnila záchranu, obnovu a zprovoznění parostrojního pivovaru v Lobči. Z této kategorie také vzešel vítěz prvního ročníku hlasování veřejnosti, která ocenila záchranu oranžerie s hrnčírnou v Lomnici u Tišnova. Cenu pro Osobnost památkové péče převzal guvernér České národní banky Miroslav Singer, který se zasloužil o pokračování ražby zlatých pamětních mincí, které pravidelně připomínají nejhodnotnější reprezentanty kulturního dědictví České republiky. Deset století architektury, kulturní památky technického dědictví a mosty České republiky bude od příštího roku doplňovat soubor věnovaný význačným českým a moravským hradům. Výběr památek vás dozajista překvapí. 

 

Rozhovor s ing. arch Janou Prouzovou Myškovou a ing. arch. Pavlem Prouzou, Ph.D. o parostrojním pivovaru v Lobči

Vložit na svůj web

Autor:  Adriana Krobová
Pořad: Magazín Leonardo  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:35 a 20:40, repríza neděle 14:33  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Ani v únoru nezapomínejte na sluneční brýle

Únor bílý, pole sílí…a zrak slábne! Pokud se vydáváte na lyžařský svah bez brýlí s ochranou proti ultrafialovému...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace