Týřov: Vězení Přemysla Otakara II.

Hrad Týřov v roce 2008 - Foto: Adriana Krobová

Hrad Týřov v roce 2008Foto: Adriana Krobová

Týřov patří k našim nejstarším hradům. Byl postaven už v první polovině 13. století za vlády Václava I. Svou jedinečnou architekturou si zajistil přízeň českých králů na několik staletí.

Hrad Týřov v roce 2008 - Foto: Adriana Krobová

Hrad Týřov v roce 2008Foto: Adriana Krobová

Na Týřov se můžete dostat z obce Skryje v okrese Rakovník, 16 km od Křivoklátu. Malebná krajina okouzlila také Augusta Sedláčka a do své knihy Hrady, zámky a tvrze království Českého na úvod vyprávění zapsal: Skorem zapomenutý stojí tento krásný hrad v krajině rozkošné položený a sám sebou z nejedné příčiny zajímavý, zapomenutý proto, že jest od moderních spojovacích prostředků příliš vzdálen. Pod hradem teče Mže, omývajíc své skalnaté půvabné břehy; do ní ústí se pod samým hradem potok tekoucí od Broum údolím Úpořským, kteréž jest pro pitvornosť svých vysokých skalnatých a lesnatých břehů navštívení hodno, ačkoliv se tu krása přírodní nejen obtížnou cestou po kamení, nýbrž i častým přecházením přes klikatý potok zaplatiti musí. Mezi řekou a tímto potokem, jihozápadně od Křivoklátu, severovýchodně od Skryj, jest vysoké pohoří, končíc se u stoku obou strmým chlumem, na němž stojí zříceniny hradu Týřova.  

Hrad Týřov v roce 2008 - Foto: Adriana Krobová

Hrad Týřov v roce 2008Foto: Adriana Krobová

Fascinujícím hradem byl také pro profesora Tomáše Durdíka. Stačí nahlédnout do Ilustrované encyklopedie českých hradů: „Členitá silueta Týřova s devíti věžemi a čtyřmi věžicemi byla v době jeho vzniku v Čechách zcela výjimečným zjevem. Hrad je totiž čistou ukázkou francouzského kastelu a jedním z prvých evropských případů importu tohoto progresivního, aktivní obranu umožňujícího typu mimo oblast jeho vzniku – francouzského kapetovského království.“ Mnohé informace prozradily archeologické výzkumy, které zde probíhaly v roce 1973 a v letech 1976 – 1984. 

Hrad Týřov v roce 2008 - Foto: Adriana Krobová

Hrad Týřov v roce 2008Foto: Adriana Krobová

Týřov nebo Angerbach?
Dnes už patří k hradu neodmyslitelně jméno Týřov, ale neříkalo se mu tak od počátku. V historických pramenech vystupuje také jako Angerbach, ale toho jména nebyl jediný. Dodnes jméno Angerbach patří hradu u Kožlan, pod kterým najdete navíc i Týřovskou louku. Otázky kolem názvu zaujaly také Augusta Sedláčka: Náš hrad založen někdy na počátku třináctého věku a obdržel české své jméno snad po vsi Týřovicích, totiž tím způsobem, že se říkalo hradišti Týřovská hora. Německy se mu snad říkalo Angerbach, což by se srovnalo velmi dobře s polohou nad potokem Úporským, ano bylo by i jeho překladem, neboť slovo úpor znamená také pažit a trávník - anger. První zmínka o Týřovu činí se za doby krále Vácslava. Tento totiž asi v patnáctém nebo šestnáctém roce svého panování okolo roku 1245 oddav se žádostem těla svého, začal milovati život samotný a přebýval proto větším dílem jen s několika průvodčími na hradech mezi lesy ležících a snad od něho vystavěných."  

Hrad Týřov v roce 2008 - Foto: Adriana Krobová

Hrad Týřov v roce 2008Foto: Adriana Krobová

Hrad českých králů
Týřov nechal vystavět český král Václav I. v první polovině 13. století. Nevíme sice, kdy přesně byl vydán pokyn k zahájení stavby, ale prameny dokumentují situaci k roku 1249. Tehdy byl hrad již hotov, protože právě zde Václav zajal svého syna Přemysla stojícího v čele panské vzpoury. Vězením se stal také pro Jindřicha z Lipé, kterého zde v letech 1315 – 1316 věznil Jan Lucemburský. Význam hradu si uvědomoval také Karel IV., což můžeme dokreslit událostmi po jeho návratu do země v roce 1333. Týřov patřil k prvním hradům, které vykoupil ze zástavy, připojil ke koruně a zapsal do Majestas Carolina. Hrad přečkal bez úhony dobu husitství a ještě na počátku 16. století se dočkal výraznější opravy. Poprvé je v pramenech jako pustý uváděn k roku 1575. 

Hrad Týřov v roce 2008 - Foto: Adriana Krobová

Hrad Týřov v roce 2008Foto: Adriana Krobová

Další zajímavosti o Týřovu můžete najít v premiérovém článku Vězení Přemysla Otakara II. V dalším Putování po stopách středověkých hradů a tvrzí středních Čech se vydáme na zříceninu hradu Valdek

Autor:  Adriana Krobová

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Ani v únoru nezapomínejte na sluneční brýle

Únor bílý, pole sílí…a zrak slábne! Pokud se vydáváte na lyžařský svah bez brýlí s ochranou proti ultrafialovému...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace