Historie30. prosince  2013  

Vínem a hudbou se slavilo už před 9000 lety

Jedna z fléten nalezených v Jiahu - Foto:  asgitner, Creative Commons  licence 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Jedna z fléten nalezených v JiahuFoto:  asgitner, Creative Commons licence 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Už v pravěku spojovali lidé hudbu s konzumací alkoholu. Svědčí o tom nálezy z mladší doby kamenné z čínského Jiahu.

Neolitickou lokalitu Jiahu v povodí řeky Chuang che objevili čínští vědci v roce 1961. Neustále probíhající výzkum tu odhalil základy 45 pravěkých stavení, 370 sklípků, devět pecí pro vypalování keramiky a tisíce předmětů z kostí, kamene a mnoha dalších materiálů. 

Příklady symbolů, které se nacházejí na želvích krunýřích nalezených v Jiahu - Foto: Public domain

Příklady symbolů, které se nacházejí na želvích krunýřích nalezených v JiahuFoto: Public domain

V letech 1986 a 1987 tu vyzvedli čínští archeologové ze země šest krásně zachovalých kostěných fléten. Vyrobeny byly z kostí křídla jeřába japonského. Každá měla sedm ozvučných otvorů a odborníci zjistili, že na flétny bylo možné zahrát škálu tónů, která poměrně přesně odpovídá naší osmitónové stupnici do re mi fa sol la si do. Z toho je zřejmé, že flétny sloužily už před devíti tisíciletími k hraní a nikoli třeba jen ke zvukové siganlizaci. 

Celkem se podařilo nalézt v Jiahu asi tři desítky fléten. Většina byla fatálně poškozená, ale na jeden z pravěkých nástrojů se dá i dnes zahrát. Můžeme tak slyšet, jaké tóny zněly v sídlech čínských neolitických zemědělců před 9000 roky. 

Archeologové předpokládají, že hudba nebyla součástí oslav a bujarého veselí, jako je tomu dnes třeba na sklonku roku. Mnohem spíše se hrálo během pohřebních rituálů. Při nich se zřejmě konzumovaly i alkoholické nápoje. Stav podroušenosti tehdy nebyl vnímán jako společenský poklesek, ale jako příležitost přiblížit se světu dávno mrtvých předků a navázat s nimi určitou formu komunikace. 

Ukázka prvního písma pocházejícího z Číny z doby bronzové. Nápis je vyryt do zvířecí lopatky. - Foto:  BabelStone, Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Ukázka prvního písma pocházejícího z Číny z doby bronzové. Nápis je vyryt do zvířecí lopatky.Foto:  BabelStone, Creative Commons Attribution 3.0 Unported

S alkoholem do světa mrtvých 

Keramické nádoby nalezené v Jiahu prozrazují, že se v nich uchovávaly tekutiny. Svědčí o tom dlouhá, úzká hrdla, kterými by jen těžko prošly pevné materiály, ale jsou ideální pro nalévání nápojů. Proto pozvali čínští archeologové ke spolupráci amerického oborníka Patricka McGoverna z University of Pennsylvania Museum. McGovern odebral vzorky z nitra pravěkých nádob a doma je podrobil laboratorním analýzám. Prokázal, že dávní obyvatelé Jiahu skladovali v keramických džbánech kvašené nápoje. Vyráběli je zcela jistě z rýže a z medu. Rýžové víno nebo alkoholická medovina se v Číně vyrábí i dnes. 

Pozoruhodný byl nález vysokých koncentrací kyseliny vinné v usazeninách ze stěn některých džbánů. Tato látka je typická pro vinné hrozny. V Číně roste planě hned několik druhů révy a některé mají vysoký obsah cukru, takže se dokonale hodí pro výrobu kvašených alkoholických nápojů. Na druhé straně ale neexistuje důkaz o tom, že by staří Číňané některou z těchto rév domestikovali. Pro výrobu alkoholických nápojů proto zřejmě sbírali hrozny planě rostoucích rostlin. 

V Číně rostou i hlohy, jejichž plody mají vysoký obsah kyseliny vinné, dokonce vyšší než hrozny vinné révy. Některé z těchto hlohů mají v plodech i vysoký obsah cukru. Nelze proto vyloučit, že se k výrobě alkoholu používaly nejen hrozny vinné révy, ale také plody hlohu, např. hlohu peřenoklaného (Cretaegus pinnatifida). Ať už vyráběli lidé z Jiahu alkohol z čehokoli, jsou nejstaršími známými výrobci alkoholických nápojů světa. 

Hudební nástroje a alkoholické nápoje nejsou zdaleka jediným významným objevem z Jiahu. V roce 2003 vzbudily velkou pozornost nálezy želvích krunýřů s vyrytými znaky. I ony sehrávaly zřejmě významnou roli při pohřebních rituálech. Lidé je ukládali do hrobů k nebožtíkům v období mezi roky 6 600 a 6 200 př.n.l. Znaky se do určité míry podobají nápisům na želvích krunýřích a kostech používaných při věšteckých obřadech v době bronzové v 2. tisíciletí př. n.l. Někteří vědci vidí ve znacích z Jiahu první písmo. Většina odborníků ale zastává názor, že jde o značky, jež se používaly po dlouhou dobu a z nichž se písmo teprve postupně vyvíjelo. 

Autor:  Jaroslav Petr

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Ani v únoru nezapomínejte na sluneční brýle

Únor bílý, pole sílí…a zrak slábne! Pokud se vydáváte na lyžařský svah bez brýlí s ochranou proti ultrafialovému...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace