Tomáš Sedláček: Regály plné zboží nás stresují, přitom našim babičkám stačil jeden krém na ruce

Ekonom Tomáš Sedláček: „Máme instinkty ještě z doby kamenné – pořád se bojíme pavouků a tmy.“ - Foto: Marián Vojtek

Ekonom Tomáš Sedláček: „Máme instinkty ještě z doby kamenné – pořád se bojíme pavouků a tmy.“Foto: Marián Vojtek

Kolik košil potřebuje člověk a kolik je například potřeba mít šampónů? Žijeme ve společnosti hojnosti, která s sebou nese řadu otázek. Stále více lidí se přiklání k životu bez odpadů a propaguje neobklopování se věcmi jako životní styl. Jedním z propagátorů této myšlenky je i ekonom Tomáš Sedláček. Jak bude podle něj vypadat Česko v roce 2036?

„Člověk je bytost s instinkty z doby kamenné, s institucemi a světonázorem z doby středověku a v současnosti je to bytost, která je obdařena téměř božskými technologiemi. A to je paradox lidské bytosti. Teď potřebujeme projít další změnou a zvyknout si, že svět, který jsme si přáli, se uskutečnil.“
ekonom Tomáš Sedláček

Dokonalá facka na náš životní styl 

„Moje babička, co se týče odpadu, měla jednou za týden plný takový ten pytlík od mléka, jak dřív býval. To byly její odpadky. Jinak cokoli z kuchyně šlo na kompost nebo zvířatům. To bylo moje dětství,“ zaznělo na konferenci Zero Waste z úst Tomáše Hajzlera, zakladatele nakladatelství Peoplecomm a propagátor nulového odpadu. Jak řekl: „Začal jsem studovat a začal ten život trošku přerovnávat. A žít bez odpadu – je to šíleně snadný a radostný a nechápu, proč nám to trvalo tak dlouho a proč se musíme propracovávat k tomu, co nás ta babička naučila a proč nás v tom nejede víc. 

Na konferenci o nulovém odpadu Zero Waste vystoupil i host pořadu Cestopis hodnot, ekonom Tomáš Sedláček. V rozhovoru s Markem Kuchaříkem říká: „Zaujalo mě to, že tito lidé nepotřebují osm košil, ale mají jednu. V šatnách, kde máme – včetně mě – stovky kusů oblečení, oni mají pět. Většina těch věcí nám stejně jen zabírá čas.“ 

Steakové maso se kdysi házelo psům 

Podle Sedláčka je hromadění věcí logická záležitost a dopad vývoje lidstva. „V momentě, kdy se člověku podařilo dostat na vrchol potravinového řetězce – a tam se dostal pomocí neskutečné agresivity, kreativity a arogance, stejně tak podvrhů na sobě i přírodě – nicméně se dostal do situace, kdy už není ničím ohrožen, ale pořád má tendenci shromažďovat věci, byť už ho nic neohrožuje.“ 

Potřebujeme skutečně tolik plastových obalů? Zero Waste princip je odmítá. - Foto: Petr Hanzel, Lucie Valerová

Potřebujeme skutečně tolik plastových obalů? Zero Waste princip je odmítá.Foto: Petr Hanzel, Lucie Valerová

Překvapivě se Sedláček odvolává v otázce redukce odpadu i k Novému zákonu: „Je tam mnoho věcí, které dnes už nedávají smysl nebo jsou těžko pochopitelné. Ale jsou tam věci překvapivě aktuální. Třeba když Ježíš Kristus hovoří ke svým následovníkům a říká – nedělejte si s tím starosti - s tím, co budete jíst, protože i příroda se o sebe dokáže jakýmsi způsobem postarat. A nedělejte si starosti s tím, co si na sebe vezmete; když se o to budete strachovat, tak budete mít akorát šedivé vlasy. No a dnes paradoxně si dělá společnost také starosti s tím, co bude jíst, ale už ne kvůli tomu, že nemá co jíst, ale proto, že toho má hrozně moc,“ říká Sedláček. 

Vysvětluje, že produkujeme zejména odpad a jen malá část z toho je skutečně to, co nakonec sníme. Stejně tak mluví o tom, jak se doba změnila: „Steakové maso, které je dnes nejdražší, to se kdysi házelo psům. Protože jeho energetická hodnota je nízká." 

Co dalšího vedlo Tomáše Sedláčka k jeho postojům? A skutečně je dodržuje? To zjistíte při poslechu celého pořadu Cestopis hodnot. 

Pořad: Leonardo Plus   |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: neděle 11:10; repríza neděle 21:10  |  Délka pořadu: 48 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Česko má 2,75 kosmonauta

Taky jste si mysleli, že jediným českým kosmonautem je Vladimír Remek? Skutečně byl prvním Čechem, který...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace