Agroekoložka: Příroda je díky klimatické změně posunutá o dva týdny dopředu

Extrémní sucho, jen jeden z projevů klimatické změny - Foto:  Marion

Extrémní sucho, jen jeden z projevů klimatické změnyFoto:  Marion

Jaký dopad mají klimatické změny na volně rostoucí rostliny a divoce žijící živočichy? Jak tyto vlivy studovat, a jak se jim můžeme přizpůsobit?

„Když se podíváme na vývoj průměrné roční teploty v České republice za posledních 150 let, můžeme pozorovat, že se zvýšila,“ potvrdila v Magazínu Leonardo agroekoložka Lenka Bartošová z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky. 

Tento trend činí zhruba nárůst o 1.3 stupně Celsia. „To je v tak krátkém horizontu poměrně intenzivní změna.“ 

Průvodním jevem klimatické změny jsou extrémní agrometeorologické jevy jako suché epizody, povodně, vlny veder, pozdní mrazíky nebo kroupy. 

Tyto změny jsou samozřejmě globální, ale jejich průběh se liší podle podnebního pásma. „Kdybychom se podívali na sever Evropy, tak tam čelí opačným extrémům, tam se teplota snižuje,“ vysvětlila Bartošová. 

Zde přichází na pomoc vědní obor fenologie, která se zabývá tím, jaká jsou načasování různých vývojových fází u rostlin a živočichů. 

Fenolog tedy sleduje, jakým způsobem se vyvíjí rostliny, keře a byliny. „Všímáte si, kdy kvetou, kdy se olisťují a podobně.“ 

Odpovědnost za adaptaci nese i vláda 

„Když se díváme na desetiletí staré fenologické záznamy, můžeme vidět, že načasování jednotlivých fází se mění a jednoduše řečeno přichází dříve, zhruba o čtrnáct dnů,“ tvrdí agroekoložka. 

Vědci tyto poznatky porovnávají s vývojem klimatu a snaží se dokazovat, že tyto posuny jsou propojené se zvyšující se teplotou. 

Způsobů, jak tyto změny zvládnout a přizpůsobit se jim, existuje celá řada. „Jako vědci ale narážíme na řadu problémů,“ dodala Bartošová. 

„Například většina zemědělců hospodaří na půdě, která není jejich. Dělat jakékoli změny pro ně není tedy lukrativní,“ konstatovala odbornice. 

V okamžiku, kdy by provedli nějakou adaptační úpravu svého hospodaření, tak sice zlepší svůj pozemek, ale o svou investici přijdou, až jim vyprší nájemní lhůta. 

„Je proto také odpovědností vlády a ministerstev životního prostředí i zemědělství, aby motivovaly zemědělce, třeba prostřednictvím různých dotačních aktivit,“ zdůraznila Lenka Bartošová. 

Autor:  Jana Olivová, David Šťáhlavský, Ondřej Čihák
Pořad: Magazín Leonardo  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:35 a 20:40, repríza neděle 14:33  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Gymnasta a inženýr mezi pavouky

V sypkém saharském písku se pohybuje ladně jako gymnastka, svou noru si však buduje jako zkušený stavitel...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace