Klimatolog: Změna klimatu je plíživé nebezpečí, které žádá politická rozhodnutí

Klimatická změna může mít někde příznivé dopady, většinou ale půjde o ty nepříznivé, očekává Tomáš Halenka - Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Klimatická změna může mít někde příznivé dopady, většinou ale půjde o ty nepříznivé, očekává Tomáš HalenkaFoto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Existují už nějaké hmatatelné výsledky mnoha mezinárodních dohod a jednání o globální změně klimatu? Jaká jsou a v čem tkví hlavní nebezpečí změny klimatu pro naší planetu?

„Není to žádné nebezpečí, které by se nás týkalo zítra nebo příští rok,“ uvádí klimatolog Tomáš Halenka z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. 

Podle něj jde o „plíživé nebezpečí“, které spočívá především v tom, že další ohřev planety souvisí s mnoha přidruženými dopady a změnami. 

„V některých oblastech to mohou být změny příznivé, které mohou vést například k vyšší zemědělské produkci, ale v řadě oblastí to budou především důsledky negativní. Mezi ně patří především zvýšení hladiny oceánů,“ vysvětluje klimatolog. 

„Problém řešení klimatické změny není na straně meteorologie, ale především na straně politických reprezentací a těch, kteří mají v rukách rozhodování. Jde o to, jakým způsobem se bude investovat do nápravných opatření, jestli k tomu je vůle a prostředky, aby nebyl ohrožen plynulý rozvoj civilizace.“

Protože řada lidských sídel je roztroušena podél pobřeží, nárůst hladiny oceánu způsobí v těchto oblastech výrazné problémy. 

„A nemusíme chodit daleko. Stačí si v Evropě vzpomenout na Holandsko, kde jsou také velmi aktivní ve zkoumání klimatické změny a v opatřeních, které by jí měly zabránit.“ 

Dalším velkým problémem je, že v souvislosti se změnou teploty dochází i ke změnám objemu srážek. 

„O tom se mluví i v našich podmínkách, kdy se zdá, že se vyskytuje poměrně více období sucha než dříve,“ konstatuje Tomáš Halenka. 

Autor:  Josef Kluge  (jkl), Ondřej Čihák
Pořad: Magazín Leonardo  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:35 a 20:40, repríza neděle 14:33  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Pylová zrna jako svědci historie staré miliony let

Dinosauří kosti, trilobiti i úlomky starodávných šperků a zbraní pomáhají zpřesňovat neznámou minulost...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace