Čeští genetici jsou na stopě důvodu neplodnosti kříženců

Mula, kříženec koně a osla, typická obět hybridní sterility - Foto: Zuzana Plíšková

Mula, kříženec koně a osla, typická obět hybridní sterilityFoto: Zuzana Plíšková

Jak vzniká samčí neplodnost u mezidruhových kříženců? Touto otázkou se zabývá genetik Jiří Forejt z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky a také letošní laureát Národní ceny Česká hlava.

„Jde o velmi starý problém. Každý asi zná příklad, kdy křížením koně a osla získáme mezka. Mezek je silný, zdravý, ale je úplně neplodný,“ uvedl v Magazínu Leonardo vědec. 

K průlomu ve výzkumu hybridní sterility přispělo objevení nevědomé hybridizace dvou poddruhů myší při laboratorních pokusech. 

„Napsali jsme tehdy první práci, kde jsme hovořili o hybridní sterilitě a ukázalo se, že jsme měli pravdu. Objevili jsme místo v genomu, které bylo nějak definováno, ale vůbec jsme netušili, co tam je,“ vzpomněl Forejt. 

V laboratořích docházelo nevědomky ke křížení dvou odlišných poddruhů myší: jedné rozšířené od nás na západ (mus domesticus) a druhé běžné ve východní Evropě (mus musculus). Tehdy vědci zjistili, že vývoj pohlavních buněk u kříženců se zastaví v určitém momentu. Tedy ne, že mají nefunkční spermie, ale že k jejich tvorbě ani nedojde.

Aby vědci dostali nově objevený gen jako skutečnou sekvenci DNA a mohli s ním dále laboratorně pracovat, bylo potřeba metod molekulární genetiky a biologie, které v 70. letech nebyly k dispozici. 

„A tak jsme čekali, a koncem 80. a začátkem 90. let přišla revoluce sekvenování genomu a klonování genů. Snažili jsme se najít ten náš gen hybridní sterility, což bylo velmi těžké. Trvalo nám to do roku 2009, kdy jsme fyzicky vyklonovali úsek genomu a popsali první savčí gen, který je odpovědný za neplodnost hybridů,“ popsal genetik. 

Později američtí badatelé potvrdili, že tento gen je také odpovědný za rekombinaci otcovských a mateřských genů během tvorby gamet, tedy pohlavních buněk. 

„Tím náš výzkum samozřejmě nekončí. Hybridní sterilita není nikdy řízena jedním nebo dvěma geny, je to vždy vliv mnoha genů. A my máme zatím ten jeden gen, ale to samozřejmě neznamená, že rozumíme celému procesu,“ shrnul dosavadní poznatky o genetických příčinách neplodnosti kříženců Jiří Forejt. 

Autor:  Josef Kluge  (jkl), Ondřej Čihák
Pořad: Magazín Leonardo  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:35 a 20:40, repríza neděle 14:33  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Pylová zrna jako svědci historie staré miliony let

Dinosauří kosti, trilobiti i úlomky starodávných šperků a zbraní pomáhají zpřesňovat neznámou minulost...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace