Ondřej Novák prožívá vědecké dobrodružství v kamerunském pralese

Noční pochod do tábora byl nejšílenější trek v mém životě, říká Ondřej Novák. - Foto: Ondřej Novák

Noční pochod do tábora byl nejšílenější trek v mém životě, říká Ondřej Novák.Foto: Ondřej Novák

Redaktor Ondřej Novák se vypravil za vědeckým dobrodružstvím až do Kamerunu. Dva týdny tady sleduje práci českých vědců, kteří v kamerunském národním parku Mount Cameroon pozorují interakci opylovačů a květin, ale také vzdělávají studenty místní univerzity nebo pomáhají s propagací parku, který bojuje s nedostatkem financí, nízkou návštěvností a samozřejmě také pytláctvím a ilegální těžbou dřeva. Podle výzkumníků nejsou vztahy s vedením parku jednoduché, spíš než přínosy výzkumu totiž místní zajímá rozvoj turismu.

Vedoucím výzkumu je entomolog Robert Tropek a mimo jiné má na starosti determinaci hmyzu. Jeho kolega, hlavní botanik výpravy Štěpán Janeček, zodpovídá za rostliny, které tu sledují. Další důležitou součástí týmu je technik a stromolezec Pavel Kratochvíl, ten instaluje do korun stromů kamery, jejichž prostřednictvím vědci sledují jednotlivé květy nepřetržitě 24 hodin. 

„Kus cesty pralesem jsme jeli na motorce. Řídil kluk v žabkách, kterymu bylo tak 16 a vážil třeba 60 kilo. Za ním dva chlapi s krosnou, váha dohromady tak čtvrt tuny. Motorka připomínala něco mezi pionýrem a Simpsonem. Spadli jsme jen jednou.“
Ondřej Novák

Mount Cameroon, kde se čeští vědci zabývají výzkumem již několik let, je jedním z nejdeštivějších míst na světě. Paradoxně se tu ale odborníci z Univerzity Karlovy a Akademie věd potýkají s nedostatkem vody. „Veškerou vodu si musíme nosit,“ říká vedoucí výzkumu Robert Tropek. 

Důvodem, proč si výzkumníci vybrali právě toto místo, je rozmanitost typů prostředí na relativně malé ploše. I na tropickou oblast hostí Mount Cameroon nebývalé množství druhů. I přesto se ale kamerunský národní park potýká s nízkou návštěvností. Mezi lety 2016 a 2017 prý klesla až o polovinu. Na vině jsou zřejmě občanské nepokoje, kvůli kterým se turisté v místě necítí bezpečně. 

„Vědci tu dělají tak zajímavé věci, že mám hlavu jako pátrací balón a přemýšlím, co vybrat, protože materiál tady by vydal na samostatnou rozhlasovou stanici,“ říká o pobytu v Kamerunu redaktor Ondřej Novák. 

"Vlastně od začátku těch projektů tady školíme studenty na místní univerzitě. Snažíme se jim předávat co nejvíc zkušeností a dodávat jim to vzdělání, které jim místní univerzita příliš neposkytuje," říká vedoucí výzkumu. - Foto: Ondřej Novák

Autor:  Ondřej Novák
Pořad: Magazín Leonardo  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:35 a 20:40, repríza neděle 14:33  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Bez sestřičky RNA by DNA byla k ničemu

Jasná právní pravidla stanoví, za jakých okolností můžeme zdědit třeba dům po babičce. Přesná pravidla,...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace